Ter uitvoering daarvan werd de Radf. Abt. naar Den Helder gezonden, terwijl R.R. 2 per rijwiel over de Afsluitdijk trok, met het 9e Eskadron (Cav. geschut) te voet. Op 16 Mei te 8.00 begon de overname van materieel in de Stelling van Den Helder. De groep Zuid ontving op 15 Mei bevel, de voorbereide overtocht te doen uitvoeren. Het was zeer stormachtig weer. Bij R.R. 22 te Lemmer liep een schip op de havendam, waarna het zonk; het materieel ging verloren, doch het personeel werd gered. Drie schepen, waarin zich het le Eskadron en een Sectie van het 2e Eskadron bevonden, liepen uit, doch eerst 17 Mei vernam de Divisiecommandant, dat zij tussen Enkhuizen en Hoorn waren geland. Van R.R. 1 te Stavoren zijn geen schepen uitgelopen, daar de marineofficieren dit hadden ontraden. De Divisiestaf verplaatste zich op 16 Mei naar Alkmaar. Te 13.20 van die dag werd bevel ontvangen, dat de divisie zich moest verplaatsen naar Zwolle, zodat de reeds over de Afsluitdijk zijnde onderdelen weder moesten terugkeren. Op 17 Mei ontving de divisie bevel, naar Duitsland terug te keren en op 19 Mei werd de Duitse grens overschreden. Intussen waren door daartoe aangewezen commando's uit het Nederlandse materieel vrachtauto's, pantserafweergeschut met munitie, alsmede een volledige Batterij 10 cm geschut met munitie opgehaald, welke laatste in Frankrijk goede diensten heeft bewezen. c. DE AANVAL VAN HET Xe LEGERKORPS De opdracht van dit Legerkorps is opgenomen op blz. 199. Het stond onder bevel van General der Artillerie Christian Hansen en bestond uit de 227e Divisie, versterkt met de S.S. Standarte Adolf Hitier (afkomstig van de S.S. Totenkopfdiv.2)), de 207e Divisie, versterkt met de S.S. Standarte der Führer en II/A.R. S.S. (beiden afkomstig van de S.S. V(erfügungs) Div. 2)), welke beide divisiën de aanval uitvoerden, en bovendien de 526 Grenswachtdiv., die niet aan de aanval deelnam, doch aan de grens bleef. Verder waren nog ingedeeld: 209 (Zie voor 10 Mei schets/kaarten Nrs. 2 en 2a, voor 11 Mei Nr. 3) In het onderstaande komen afwijkingen voor van hetgeen omtrent de Duitse aanval is opgenomen in de boekwerken: „De krijgsverrichtingen ten oosten van de IJssel en in de IJssellinie, Mei 1940" en „De operatiën van het Veldleger en het Oostfront van de Vesting Holland, Mei 1940", resp, verschenen in 1952 en 1955. 2) De S.S. Divisiën waren onderverdeeld in drie Standarten (regimenten S.S. infanterie), een S.S. artillerieregiment, S.S. Aufkl. Abt., S.S. Pionierbat., S.S. Pz.Jag.Abt. enz. Zij waren geheel ge motoriseerd en modern uitgerust. De S.S. V. Div. werd 10 Mei ingedeeld bij XXVI L.K.de S.S. Totenkopfdiv. was in reserve bij Legergroep B.

NIMH | 1957 | | pagina 229