S.G.Z. bestond uit: Wielrijdersbat. 227 (speciaal voor deze opdracht gevormd), de wielrijderscompagnie van de divisie Verkenningsafdeling, een Bt. van I/A.R. 697, een Comp. van Pi. Bat. 227, een Comp. van Pz. Jag. Abt. 227, een deel van een brugcolonne. Zij moest de IJssel noordelijk van Bronkhorst overschrijden en naar het Apel- doornsche kanaal oprukken. Teneinde de bruggen bij Zutphen onvermeld in handen te krijgen, moest te 1.00 een in Nederlandse uniform geklede patrouille, tezamen met een voor Wes tervoort bestemde patrouille, bij Elten de grens overschrijden. De hoofdmacht van de divisie volgde in twee marsgroepen, resp. achter Snelle Groepen Midden en Zuid. De divisie bestond, zonder de ingedeelde versterking, uit: Uit het bij de Snelle Groepen medegedeelde bleek, dat I.R. 328 en delen van de Verk. Afd., de Pantzer Jag. Abt. en het Pionier Bat., evenals delen van de bij de divisie ingedeelde gemotoriseerde artillerie (1/697 en 12/256), Pionier Bat. 651 en de brugcolonnes bij de Snelle Groepen en Troepentreinen waren ingedeeld. Een brugcolonne werd in reserve gehouden en mocht slechts op bevel van C.-18e Leger worden ingezet. Voor zoveel na te gaan, was de indeling der marsgroepen: Marsgroep A: I.R. 366 met I, III en IV (min een stuk)/A.R. 22. Marsgroep B: I.R. 412 met II en een stuk van IV/A.R. 227. Deze rukten tussen Enschede en Winterswijk op. De bezetting van de Pantsertreinen is niet bekend. De op blz. 200 vermelde, voor de brug bij Zutphen bestemde, overvalpatrouille bereikte haar doel niet, daar zij bij Didam in handen van Nederlandse militairen viel. De opmars door het gebied ten O. van de IJssel verliep snel, niettegenstaande vele bruggen waren gesprongen en door de snelle groepen met de ingedeelde pioniers moesten worden hersteld en talrijke putringversperringen, verhakkingen en wegvernielingen moesten worden opgeruimd of overbrugd. Snelle Groep Zuid overschreed de grens bij Rekken en reed over Eibergen, Groenlo en Ruurlo naar de IJssel, waar zij te 7.50 aankwam. Omstreeks dezelfde 212 Snelle Groep Zuid I.R. 328, 366 en 412. A.R. 227 (St. I, II, III en IV). Esk. Verkenningswielrijders 227 x). Pantzerjager Abt. 227 (St., 1, 2, 3). Pionierbataljon 227 (St., 1, 2, 3). Verbindingsafdeling 227. Trein. Geneeskundige compagnie. De bereden eskadrons van de Aufklarungsabteilungen van het Legerkorps waren zeer waarschijn lijk gebruikt voor uitbreiding van de Cavalerie Divisie.

NIMH | 1957 | | pagina 232