Het eskadron moest in de omgeving van Eist blijven en van daaruit verbinding opnemen met de brugbezetting van de S.S. Groep aan de Neder Rijn en met de Groep Nijmegen van XXVI L.K., terwijl verkend moest worden tussen Neder Rijn en Waal tot de lijn Resteren - Ochten. De rest van de divisie was in drie groepen ingedeeld. Groep pioniers (Hauptmann Hinze). Gemotoriseerde St./Pionierbat. 207, 3/Pionierbat. 207, vervoerd op Brugcol. 2/410; niet gemotoriseerde delen van Pionierbat. 207, n.l. 2e Comp., voertuigen van le en 3e Comp. en Pioniercolonne. Deze Groep werd verzameld in het N.O. deel van Emmerich. St./A.R. 207 (Oberst Metger); II/A.R. 207 en III/A.R. 311; bovendien voer tuigencolonnes, Divisiestaf, Rest Vbd. A. Deze Groep moest een kwartier na het aanvalstijdstip uit het gebied 10 km ten 0. van Emmerich marcheren naar de bossen ten N. van Emmerich. Groep I.R. 374 (Oberst Klemm, C.-I.R. 374). I.R. 374, verminderd met de onderdelen, die bij de Groep pantsertrein waren ingedeeld. Dit regiment moest een uur na het aanvalstijdstip uit Haldern (20 km Z.O. van Emmerich) afmarcheren naar een aangegeven rayon, 10 km Z.O. van Emme rich. Gaan wij thans na, hoe de aanval verliep. De overvalpatrouilles overschreden kort na middernacht de grens ten N.O. van Elten. Bij Didam kregen zij aanraking met Nederlandse militairen, waarbij de gids de vlucht nam. Als gevolg daarvan konden de patrouilles de opdracht niet uitvoeren, daar zij de weg niet wistenx). Van de Groep I.R. 368 bereikte de Abt. von Scholtz te 7.50 de IJssel bij Does burg, waar de brug was vernield. Te 11.30 was de overgang geforceerd en na een gevecht Ellecom bereikt. I.R. 368 rukte naar Doesburg op en, terwijl de Abt. von Scholtz te Dieren bleef2), dat zij eerst na hevig gevecht vermeesterde, overschreed 1.R. 368 de IJssel over een pontonbrug. Het regiment ging tot legering over te Ellecom en De Steeg. De Abt. Brückner (de Pantzerjagerabt. 207) van Groep I.R. 322 kwam te 7.05 aan te Angerlo, waar bruggen over de Oude IJssel vernield bleken te zijn. 219 Groep divisieartillerie 0 In het Duitse rapport over deze patrouilles is niet vermeld, dat zij bij Didam door Nederlandse militairen zijn gevangen genomen en korte tijd later door een Duitse afdeling zijn ontzet. 2) Dit hield vermoedelijk verband met de aankomst van snelle groep zuid van 227 Div. te Beek bergen.

NIMH | 1957 | | pagina 239