uitwijken. In verband daarmede gaf hij opdracht, de vervolging met grote snel heid in te zetten en daarna de aanval op de Hollandse Waterlinie voor te be reiden. De weerstand van achterhoeden in de Grebbelinie moest met alle middelen worden gebroken. 227 Div. moest over Barneveld en Amersfoort naar Hilversum oprukken, 207 Div. over Doorn met de rechtervleugel op Utrecht. De scheidingslijn werd als volgt bepaald: Eerbeek (227) - Hoenderloo (227) - Otterlo (207) - Lunteren (207) - Scherpen- zeel (207) - Woudenberg (207) - Zeist (207). Wij zullen nu de operaties van X L.K. op 12 Mei behandelen. (Zie hiervoor schets/kaart Nr. 4.) De 227e divisie op 12 mei Op 12 Mei te 3.42 gaf de D.C. een bevel uit aan de beide nog aanwezige snelle groepen, inhoudende, dat S.G.M. moest verkennen ten noorden van de spoorlijn Apeldoorn - Amersfoort, de S.G.Z. ten zuiden van die spoorlijn. In de vroege morgen van 12 Mei kwam III/I.R. 366 te Barneveld aan. Te 9.55 berichtte de D.C. aan S.G.M., dat het scheen, dat de vijand uit de Grebbelinie terugging en dat de divisie in de namiddag de Grebbelinie zou door breken met I.R. 366 rechts en I.R. 412 links in de omgeving van Achterveld. Tegen de middag gaf hij echter bevel, dat de S.G.M. (III/S.S. A.H.) in de legerplaats Harskamp moest verzamelen voor de afmars naar Anhalt. Slechts een pantserverkenningsgroep, een sectie motorrijders en het marinecommando van de onderneming SteinJ) bleven aanwezig en kregen opdracht in Harderwijk en Nij- kerk scheepsruimte te verzamelen. Bij Nijkerk werd sterke weerstand ondervonden, die werd gebroken, terwijl III/S.S. A.H. bij Voorthuizen in gevecht met een Nederlands eskadron wielrijders geraakte. Het marinecommando meldde, dat het geen geschikte scheepsruimte te Nijkerk en Harderwijk had gevonden en vertrok. De beveiliging te Barneveld werd overgenomen door III/I.R. 366. De B.C. (Major Vos) ontving opdracht, in breed front tegen de Grebbelinie vooruit te stoten en de overgangsmogelijkheden over de inundatie in de richting Amersfoort te verkennen. Het bataljon, dat was versterkt met 1/Pz. Jag. Abt. 227, 1/Pionierbat. 651, I/A.R. 697 (min een Bat.), stootte te Achterveld op vijand 2) en ging tot de aanval over. De weerstand werd gebroken en Achterveld doorschreden. De vijand deed een tegenaanval, bereikte de kerk te Achterveld, doch werd teruggeworpen. Het 222 1) Zie hiervoor blz. 203. De groepen Hans en Hannie, bestemd voor Harderwijk en Nijkerk, stonden onder bevel van Lt.z.S. Ölmann en waren tezamen ongeveer 200 man sterk. 2) Dit was een eskadron van 1 R.H.

NIMH | 1957 | | pagina 242