De Groep Brückner ontving opdracht, door een aanval de troepen in de Betuwe- stelling te binden en over Ochten in de richting Lienden te stoten. De overtocht van de versterkingen over de Rijn had plaats bij Arnhem en duurde tien uren; de overgezette troepen werden in een autopendeldienst naar het westen vervoerd. I.R. 368 (versterkt met I/A.R. 207) te Ede was in de vroege morgen op eigen gezag tot de aanval overgegaan in de richting van de Klomp. Op bevel van de divisiecommandant was de aanval stop gezet. Het regiment bleef te Ede en omgeving en liet zwakke troepen tegenover de voorste Nederlandse verdedigingslinie1). Het IIIe Bataljon werd vervolgens naar Bennekom verplaatst en kwam ter be schikking van de divisiecommandant, terwijl, zoals reeds bij 227 Div. is mede gedeeld, I/A.R. 207 bij die divisie werd gedetacheerd. De S.S. Standarte zette na de voorafgaande vuurvoorbereidingen te 12.40 de aanval in met het He en Ille Bataljon, die er in slaagden, op de Grebbeberg door te dringen tot de grendellijn 2). Een tegenaanval van de vijand werd daar afgeweerd. Sterke flankerende mitrailleurvuren en artillerievuur maakten het zeer moeilijk, versterkingen naar de voorste troepen aan te voeren. Het Ie Bataljon bevond zich ten noordoosten van de Grebbeberg tegenover de stelling. In de avond slaagde C.-IIIe Bataljon er in, door de grendellijn te dringen en de spoorlijn te bereiken. Bij de divisie werden ingedeeld: Staf A.C. 22, Beob. Abt. 30, Mortierbatt. 755 en de Rijnbeveiligingsabt. Nr. 1. De divisiecommandant gaf een aanvalsbevel uit voor 13 Mei, inhoudende, dat I.R. 322 de S.S. Standarte moest aflossen en moest doorstoten naar Rhenen, terwijl de S.S. Standarte in noordwestelijke richting moest aanvallen in de rich ting van Achterberg. Gedurende de nacht hadden de daartoe nodige hergroeperingen plaats. C.-A.R. 22 werd als artilleriecommandant aangewezen. De aanval van het xe legerkorps op 13 mei Het bevel, dat C.-18e Leger voor 13 Mei uitgaf, is opgenomen in Bijlage C. II. C.-X L.K. gaf het volgende bevel uit. 224 (zie schets/kaart Nr. 5) 1. De vijand houdt de Grebbestelling vast. Op de Grebbeberg gelukte aan de 207 Div. een plaatse lijke inbraak. Terugtochtsbewegingen of het aanvoeren van reserves werden niet vastgesteld. 2. X L.K. zet op 13 Mei de aanval tegen de Grebbelinie voort in het vak Scherpenzeel - Neder Rijn en stoot door naar Utrecht. 3. Nieuwe scheidingslijn tussen 227 en 207 Div.: Eerbeek (227) - Deelen (207) - Ede (207) - spoorweg Klomp - Utrecht. 4. 227 Div. doorbreekt onder scherpe krachtenconcentratie de Grebbestelling ten Z. van Scherpen zeel en stoot daarna door naar Zeist. I/A.R. 207 (in de omgeving van Ede) wordt bij de Divisie ingedeeld. Beveiliging van de rechterflank van het legerkorps tot aan de IJssel. Dit waren de voorposten van 10 R.I. s) Dit was de stoplijn.

NIMH | 1957 | | pagina 244