Na de oorlog in 1945 is bij de toen weder opgerichte Geschiedkundige Sectie J) van het Hoofdkwartier van de Generale Staf begonnen met het weder bijeen brengen van de gegevens en is de geschiedschrijving opnieuw ter hand genomen. Daarbij is in de eerste plaats gewerkt aan de voltooiing en afwerking van de be staande concepten. De hogere leiding vormde een punt van onderzoek van de Enquêtecommissie Regeringsbeleid 1940-1945 en tal van gegevens konden uit Deel 1 van het Verslag van die Commissie worden verkregen. Echter kon eerst na grondige bestudering van de krijgsverrichtingen in de lagere ressorten tot een verantwoorde samen stelling van Deel I worden overgegaan. In de eerste jaren na 1945 bestond nog geen vast plan voor de wijze, waarop de publicatie van de krijgsgeschiedenis zou plaats hebben. Op last van de toenmalige Minister van Oorlog werd, in afwachting van de definitieve beschrijving, een Beknopt Overzicht van de Krijgsverrichtingen der Koninklijke Landmacht samengesteld, dat in 1947 voor de Kon. Ned. Vereniging Ons Leger werd uitgegeven bij A. W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij. Aangezien dit boek met voortvarendheid moest worden samengesteld, konden allerlei ge beurtenissen, die nog niet voldoende waren onderzocht, niet geheel juist worden weergegeven. Het heeft daarna aanvankelijk in de bedoeling gelegen, de geschiedschrijving te publiceren in de Militaire Spectator. Als gevolg daarvan is de (in de jaren 1940- 1942 gereed gekomen) beschrijving van de krijgsverrichtingen op het Zuidfront van de Vg. Holland opgenomen in de Militaire Spectator van 1946-1949. Deze wijze van publiceren was weinig bevredigend, daar dit tijdschrift zich daartoe niet goed leende; bovendien eisten meer actuele vraagstukken de plaatsruimte daarin op. Daarna is de beschrijving van de voorbereiding en de uitvoering van de Duitse aanval in Mei 1940 uitgegeven in een bij de Inrichting Uitgeven van Boekwerken voor het Leger gedrukt boekje: „Overzicht van de Duitse aanval in Mei 1940, in het bijzonder wat Nederland betreft", welk boekje feitelijk een onderdeel van Deel 1 zou vormen. Aangezien sedert de verschijning daarvan de beschikking werd verkregen over officiële Duitse gegevens, waaruit een aantal onjuistheden van het boekje bleken, is thans de uitvoering van de Duitse aanval herzien opge nomen. In 1951 is besloten tot de uitgifte van een serie boekwerken in de huidige vorm en daarna zijn de boekwerken verschenen, naarmate de krijgsverrichtingen waren onderzocht, zonder de volgorde van de vastgestelde indeling vast te houden. Bij de beschrijving van de krijgsverrichtingen is tot doel gesteld, de gebeurte nissen zo getrouw mogelijk weer te geven en daarbij, zoveel als mogelijk is, het inzicht van de commandanten en de beweegredenen, die tot hun besluiten hebben geleid, te vermelden. 4 0 Na verschillende naamveranderingen is dit geworden de Krijgsgeschiedkundige Afdeling van het Hoofdkwartier van de Chef van de Generale Staf.

NIMH | 1957 | | pagina 24