Deze divisie, die de S.S. Standarte der Führer en een S.S. Afd. Art. had afge staan aan 207 Div. (X L.K.), bestond nu uit de S.S. Standarten Germania en Grosz Deutschland, een S.S. R.A. (min een Afd.) en de Aufkl. Abt. Zij was geheel gemotoriseerd en van pantserwagens voorzien. Bij C.-XXVI L.K. kwamen berichten binnen omtrent de opmars van vijandelijke gemotoriseerde verbanden uit Antwerpen naar Tilburg en Breda, hetgeen niet onverwachts kwam. C.-XXVI L.K. hoopte door snel oprukken toch nog tijdig de hand te kunnen reiken aan de bij Moerdijk gelande parachutisten. De opmars op 12 mei In de vroege morgen van 12 Mei rukte de 9e Pantserdivisie in twee colonnes op. De noordelijke colonne reed over Heeswijk, Schijndel, Haren, Udenhout, Loon op Zand naar Moerdijk, waar in de late namiddag verband werd opgenomen met de parachutisten. Te Loon op Zand werd des morgens de Nederlandse C.-Peel Div. gevangen ge nomen. De zuidelijke colonne rukte op over Boxtel, Best, Oirschot en Moergestel naar Tilburg, waar na een gevecht met Franse troepen de stad werd bezet en een afde ling naar het westen werd uitgezonden, die nabij Rijen op weerstand stootte. De S.S. V. Div. rukte achter 9 Pantserdivisie op en overschreed de Zuid- Willemsvaart bij Vechel en Beek. Het gros van de divisie overschreed daarna het Wilhelminakanaal tussen Best en Tilburg, terwijl de Aufkl. Abt. meer oostelijk bij Son het kanaal overschreed en, op de zuidflank naar het westen oprukkende, contact kreeg met de 56e Divisie (van 6e Leger). De divisie viel de Franse troepen aan, die weerstand boden bij Diessen en Esbeek, terwijl 56e Div. bij Lage- en Hoge Mierde en Reusel aanviel, hetgeen leidde tot het terugwijken van de Fransen in Z.W. richting. 254 Div. bereikte het gebied ten Z. van 's-Hertogenbosch, 256 Div. St. Oeden- rode en omgeving. C.-XXVI L.K. ontving van C.-18e Leger het legerbevel voor 13 Mei van 12 Mei 20.30 (18.50 Ned. tijd), dat is opgenomen als Bijlage C. II. Daaruit bleek, dat de opdracht voor XXVI L.K. practisch dezelfde bleef. Achter het legerkorps moesten volgen: 225 Div. naar St. Michielsgestel en 208 Div. naar Oirschot. De opmars op 13 mei C.-XXVI L.K. gaf in zijn bevel voor 13 Mei opdracht, dat 9 Pantserdivisie zo snel mogelijk artillerie en pantsers over de brug bij Moerdijk moest zenden naar 7e Vliegerdiv., de kust bij Bergen op Zoom moest bereiken, landingen en scheep- 236 (Zie schets/kaart Nr. 4) ((Zie schets/kaart Nr. 5)

NIMH | 1957 | | pagina 256