vaart op de Schelde moest beletten en het vooruit werpen van troepen op het eiland Walcheren moest voorbereiden. S.S. V. Div. moest het gebied om Zundert en Strijbeek bereiken, tegen Ant werpen beveiligen en verkennen tegen de lijn Putte - St. Leonard (aan het Ant werpen - Turnhoutkanaal). 254 Div. moest oprukken tot de lijn Geertruidenberg - Oosterhout, 256 Div. moest achter S.S. V. Div. naar het gebied Alphen - Baarle/Nassau - Hilvaren- beek marcheren. Van de 9 Pantserdiv., die reeds op 12 Mei pantsereenheden naar het eiland van Dordrecht had gezonden tot hulp van 7 Vlieger Div., reed de noordelijke colonne over de Moerdijkbruggen de Vesting Holland binnen, terwijl verkenningen naar het westen werden uitgezonden. De zuidelijke colonne viel aan op de Fransen te Breda, terwijl de S.S. V. Div. ten Zuiden van 9 Pantserdiv. aanviel en de omgeving van Rijsbergen bereikte. De Franse troepen weken naar het westen en zuid-westen uit. Achter 9 Pantserdiv. werd op 13 Mei de Leibstandarte Adolf Hitier (afkomstig van X L.K.) aangevoerd over Kleef en de Langstraat. Eenheden daarvan leverden een gevecht met de Nederlandse bezetting van de brug bij Keizersveer, die daarna terugtrok en de brug opblies. C.-18e Leger beval 13 Mei in de middag per radio, de weerstand in Rotterdam met alle middelen te breken en gaf te 16.30 (15.50 Ned. tijd) zijn bevel voor de aanval van drie zijden op de Vg. Holland, dat als bijlage C. III is bijgevoegd. Daarin werd de vorming van XXXIX L.K. bevolen, dat over de lijn Rotterdam - Dordrecht in de richting Utrecht moest aanvallen (zie blz. 187 en 188). Dit leger korps moest het gebied tussen Breda en Roosendaal beveiligen, totdat XXVI L.K. deze taak zou overnemen. Eenheden van 9 Pantserdiv. voerden op 13 Mei aan de Mark en Dintel gevechten met Franse troepen en namen op 14 Mei Nederlandse troepen te Willemstad gevangen. C.-XXVI L.K. behield onder zijn bevel de S.S. V. Div., 256 Div. en de ter versterking ingedeelde eenheden uit de legerreserve, voor zoveel die niet aan XXXIX L.K. moesten worden afgegeven. Hij moest de zuidflank van het leger tegen Antwerpen beveiligen en daartoe het gebied tussen Breda en de Scheldemond vast in bezit nemen. De beide reservedivisiën, 208 Div. en 225 Div., moesten resp. achter de linker en rechtervleugel van het Korps volgen, waarbij 208 Div. Legergroep-, 225 Div. Leger-reserve werd. De opmars op 14 mei In zijn bevel voor 14 Mei gaf C.-XXXVI L.K. de volgende opdrachten: 237 (Zie schets/kaart Nr. 5) S.S. V. Div. bereikt de lijn Ossendrecht (zuid van Woensdrecht) - Kalmthout (op Belgisch gebied zuid van Esschen), welke lijn in geval van een vijandelijke aanval moet worden verdedigd en uit welke lijn moet worden verkend tegen de forten van Antwerpen.

NIMH | 1957 | | pagina 257