Als gevolg van dit bevel rukte de S.S. V. Div. met de Standarte Grosz Deutsch- land in de vroege morgen van 14 Mei over Esschen naar Hoogerheide op, waar deze de hals van Zuid-Beveland afsloot en contact opnam met de Bathstelling. Te Bergen op Zoom werd een Franse verkenningsgroep ingesloten en de Franse troepen ten Z. en Z.W. daarvan werden op Antwerpen teruggeworpen. De rest van de divisie sloot Antwerpen af. 256 Div. zette haar opmars voort en bereikte de haar opgegeven lijn tegenover Antwerpen. XXXIX L.K. stelde zich gereed voor de aanval op Rotterdam, zoals reeds eerder is beschreven, waarbij 254 Div. de mars naar Moerdijk en omgeving voortzette. Bij het Luchtlandingskorps, X L.K. en 1 Cav. Div. is voorts reeds beschreven, dat op 14 Mei, als gevolg van het bombardement van Rotterdam met de daarop gevolgde capitulatie van de stad en van de bedreiging met bombardement van Utrecht, de wapens buiten Zeeland werden neergelegd en op 15 Mei te Rijsoord deze capitulatie definitief tot stand kwam. C.-18e Leger gaf 14 Mei te 18.00 (16.20 Ned. tijd) zijn legerbevel uit voor 15 Mei, dat is bijgevoegd als bijlage C. IV, ongeveer dus op het tijdstip, dat de Neder landse O.L.Z. het neerleggen van de wapens beval. Daaruit blijkt de taak van XXVI L.K. Tevens blijkt uit punt 7, dat de grondechelons (Erdstaffel) van 7e Vliegerdiv. uit hun bases in Duitsland in drie marsgroepen werden verplaatst naar het gebied ten W. van 's-Hertogenbosch, naar Xanten (west van Wesel) en naar Goch. In de avond, toen het neerleggen van de wapens bekend was, werden 208 Div. (tot nu toe legergroepsreserve) en 225 Div. (legerreserve) en bovendien verschil lende andere onderdelen, pioniers en brugcolonnes onder bevel gesteld van C.-XXVI L.K., met het oog op een latere aanval op Antwerpen. De vermeestering van Zeeland en de verdere operaties van XXVI L.K. zullen in een volgend Hoofdstuk worden beschreven. 238 De divisie stelt zich verder in het bezit van het eiland Walcheren, waartoe ongeveer een bataljon, versterkt met lichte en zware artillerie, over Goes en Middelburg naar Vlissingen moet worden gezonden. Het scheepvaartverkeer op de Westerschelde moet door artillerie uit de omgeving van Ossen- drecht en naar gelang van het oprukken naar Walcheren ook uit verder westelijk gelegen stellingen worden verhinderd. Een batterij van II/A.R. 254 wordt bij de divisie ingedeeld. 256 Div. bereikt, aansluitend aan S.S. V. Div., de lijn Kalmthout - Hoogstraten (bij de scheidings lijn met 6e Leger), in welke lijn moet worden beveiligd en tegen de fortengordel van Antwerpen moet worden verkend, terwijl het gros der divisie meer noordelijk blijft. Art. C. 113 met mitrailleurbataljon 15 en een Comp. van Pz.Jag.Bat. 543 moet op 14 Mei het gebied ten N. van de lijn Breda - Bergen op Zoom van nog aanwezige vijand zuiveren.

NIMH | 1957 | | pagina 258