De tegenover Antwerpen staande delen van de Standarte Grosz Deutschland werden afgelost door de S.S. Standarte Germania. Blijkbaar verwachtte de legerkorpscommandant de capitulatie, want hij vestigde zich van 4.20 af op de commandopost van C.-S.S. V. Div. De Standarteführer Steinerx) deed in de morgen van 15 Mei op het vastgestelde uur een gevechtsgroep, bestaande uit de Standarte (min II) en twee Afdelingen artillerie, de verlaten Bathstelling doorschrijden, voorafgegaan door een Voraus- abteilung (bestaande uit een compagnie motorrijders en pantserwagens). De aan Nederlandse zijde uitgevoerde vernielingen, hindernissen en gelegde mijnen vertraagden het voorwaarts gaan aanvankelijk zeer, doch, nadat de nodige opruimingen waren verricht, ging het gros der gevechtsgroep tegen het noordelijk deel van de Zanddijkstelling voorwaarts, terwijl een kleinere groep, waarbij de Aufkl. Abt., langs de zuidelijke Scheldedijk oprukte. De luchtstrijdkrachten deden een aanval op de stelling, die het terugwijken van de bezetting ten gevolge had, zodat, vóórdat het tot een eigenlijke aanval was ge komen en zonder dat artillerie in stelling was gebracht, de Groep Steiner lerseke kon bezetten en dezelfde avond ten westen daarvan en bij Hansweert (zuidpunt van het kanaal door Zuid-Beveland) het kanaal kon bereiken. Op enkele plaatsen werd dit zelfs door patrouilles overschreden. Op 16 Mei bij het aanbreken van de dag werd de kanaalstelling uit de lucht gebombardeerd en daarna wisten Duitse afdelingen op verschillende plaatsen het kanaal te overschrijden en verwarring bij de zich aldaar bevindende Fransen te stichten. Te 10.20 werd de infanterie van de Groep Steiner west van lerseke over het kanaal gezet en, nadat de westoever te 11.00 in Duitse handen was, werd Goes te ongeveer 16.00 vermeesterd, waarbij vele Fransen werden gevangen genomen. Hoewel de motorvoertuigen en artillerie nog niet over het kanaal konden worden gezet, kon met buitgemaakte auto's en rijwielen op de terugtochtswegen van de Fransen worden geageerd. Omstreeks 16.30 werd de Vorausabteilung, bestaande uit een compagnie motor rijders en pantserwagens, naar de Sloedam vooruitgezonden, die in de avond vast liep tegen een aldaar bezet bruggenhoofd. Intussen was te 19.00 een brug gereed bij Wemeldinge (noordeinde van het kanaal door Zuid-Beveland), zodat de artillerie, auto's en voertuigen konden worden aangetrokken en de gevechtsgroep geheel kon oprukken naar de Sloe dam. In de avond van 16 Mei trok de Aufkl. Abt. over Goes en 's Heer Arendskerke naar de Z.W. hoek van Zuid-Beveland, waar op 17 Mei een groot aantal Neder landers werd gevangen genomen. 240 1) In het volgende zal gesproken worden van de groep Steiner, daar deze en niet de D.C. gevechts groepscommandant was.

NIMH | 1957 | | pagina 260