Dezelfde dag ging een door de chef van de staf getekend bevel uit, waarin, blijkbaar als gevolg van de ondervonden tegenstand, een krachtiger groep werd gevormd, de Groep Wirtz (C. van Pionierreg. 413), bestaande uit: Staf Pionierreg. 413, Mitr. Bat. 15, 4/Mitr. Bat. 9, II/A.R. 677, Pionierbat. 52, zw. Infanterie- geschut Comp. 701 en een Verbindingsgroep. Deze groep kreeg de reeds eerder voor Mitr. Bat. 15 genoemde opdracht, doch parlementairs mochten niet meer worden gezonden. Omtrent vermeestering van Schouwen en Duiveland werd geen opdracht verstrekt. Reeds op 15 Mei in de namiddag waren delen van Mitr. Bat. 15 op St. Philips- land aangekomen, die aan het Zijpe waren gebleven. Op 16 Mei te ongeveer 12.00 begon II/A.R. 677 een krachtig vuur af te geven op de plaats Tholen. In de namiddag te ongeveer 16.00 stak een afdeling van Mitr. Bat. 15 de Een dracht bij Tholen over, die snel naar de westzijde van het eiland oprukte 1). Ver schillende Nederlandse troepenonderdelen werden gevangen genomen. Bij Tholen werd door middel van een veer artillerie overgezet, die daarna bij Stavenisse in stelling kwam. Op 17 Mei werd de aanval reeds vroeg ingezet, waarbij weinig tegenstand werd ondervonden, zodat de groep op 17 Mei geheel Schouwen en Duiveland kon bezetten. Op 18 Mei werd zij afgelost door een onderdeel van 225 Div., zoals hierna wordt beschreven. c. DE VERDERE OPERATIES VAN HET 18e LEGER Uit het Legerbevel van C.-18e Leger van 15 Mei (Bijlage C. V) blijkt dat XXVI L.K. de uitgangsstelling voor de aanval op Antwerpen moest veroveren, terwijl bezetting en beveiliging van Nederland en de ontwapening van de Neder landse Weermacht van 16 Mei af door X L.K. zou worden doorgevoerd, dat hiertoe de beschikking hield of kreeg over 207 Div., 227 Div., S.S. Standarte der Führer (die ingedeeld was geweest bij 207 Div.) en voorts Bau.Komp. 2/412. Bij 1 Cav. Div. is reeds medegedeeld, dat deze Noord-Holland ten noorden van het Noordzeekanaal moest bezetten. S.S. Standarte der Führer moest te Amersfoort gereed gehouden worden om naar Arnhem af te marcheren. De scheidingslijn tussen X en XXVI L.K. werd de Waal, het Hollandsch Diep en Krammer. XXXIX L.K. (min 254, 22 en 7 VI. Div.), moest met het legerkorpscommando, 9e Pantserdivisie en S.S. Standarte Adolf Hitier, welke onderdelen werden gele gerd te 's-Gravenhage en Delft, op 16 Mei een demonstratieve mars uitvoeren 242 1) Het is twijfelachtig of de groep toen reeds de boven aangegeven samenstelling had. Vermoedelijk was de C. van Pionierreg. 413 nog niet aanwezig.

NIMH | 1957 | | pagina 262