door Amsterdam en daarna ter beschikking van C.-18e Leger komen in het gebied Utrecht - Arnhem. 22 Div. en 7 VI. Div. zouden zo spoedig mogelijk naar Duitsland worden af gevoerd en 254 Div. werd legerreserve in N.W. Noord-Brabant. Luftaufkl. Staffel 4/H 23 werd ter beschikking gesteld van C.-XXVI L.K. II/Flak 241 kwam ter beschikking van C.-18e Leger ter beveiliging van het gebied Tilburg - Breda - Gilze. De verdere gebeurtenissen in Noord Nederland verliepen als volgt. XXXIX L.K. hield op 16 Mei zijn „vredes-propaganda-mars" over Leiden, Haarlem, Utrecht naar Arnhem, waarbij het aanvangspunt zich ten W. van Leiden bevond en de mars daarheen plaats had langs twee wegen, n.l. 's-Graven- hage, Wassenaar, Haagsche Schouw en Rijswijk, Voorschoten, Haagsche Schouw. Daarna werd het legerkorps ondergebracht te Arnhem en omgeving. Op 18 Mei vertrok C.-XXXIX L.K. met staf naar Noord-Frankrijk, terwijl 9 Pantserdiv. en S.S. St. A.H. over Kleef naar Geldern werden verplaatst en op 19 Mei over Venlo, Roermond naar België trokken. 1 Cav. Div., die, zoals wij hebben gezien, op 16 Mei nog slechts enkele onder delen in Noord-Holland had, doch met het gros in Friesland was gebleven, vertrok op 16 Mei naar Drente, op 19 Mei naar Duitsland en later naar België. De S.S. Standarte der Führer werd 18 Mei naar Noord-Brabant gezonden, waar hij aansloot bij de S.S. V. Div. waarvan hij afkomstig was (zie bij XXVI L.K.). Delen van de 7e Vliegerdiv. waren nog tot 17 Mei in Rotterdam, waarna zij naar Duitsland vertrokken, terwijl de 22e Divisie reeds eerder naar Duitsland was gezonden. Van X L.K. kwam aanvankelijk het stafkwartier te 's-Gravenhage, terwijl 207 Div. het gebied ten noorden van de Oude Rijn, 227 het gebied ten zuiden daarvan bezette. Op 17 Mei bevond St.-X L.K. zich te Harderwijk, terwijl de beide divisies zich ten Z. van Amersfoort bevonden. Op 18 en 19 Mei was het X L.K. te Harderwijk en Nijkerk. Op 20 Mei zien we St.-X L.K. te 's-Gravenhage, de beide divisies Z. van Amersfoort. Op 21 Mei waren St.-X L.K. en 207 Div. te Harderwijk e.o., terwijl 227 Div. werd verplaatst naar Rotterdam en Dordrecht met het oog op vervoer naar Zeeuwsch Vlaanderen. St.-X L.K. en 207 Div. bleven nog tot en met 23 Mei in Harderwijk e.o., doch 24 Mei vertrok St.-X L.K. naar België. 207 Div. bleef te Zalt-Bommel en omge ving tot 27 Mei, daarna op 28 en 29 Mei te Amersfoort, 30 en 31 Mei te Zalt- Bommel, om 1 Juni e.v.d. van Rotterdam uit naar België te vertrekken. C.-X L.K. werd, zolang hij in Nederland verbleef, dus tot 24 Mei, onder bevel gesteld van de Militaire Bevelhebber in Nederland en België, General der Infan- 243

NIMH | 1957 | | pagina 263