terie A. von Falkenhausen. Bij de capitulatie van België (28 Mei) werd General von Falkenhausen echter Bevelhebber van België en Noord-Frankrijk, terwijl op 29 Mei General der Flieger F. Christiansen als Wehrmachtbefehlshaber in Nederland werd aangewezen. XXVI L.K. had (kreeg), volgens het legerbevel van 15 Mei (bijlage C.V.) voor de aanval op Antwerpen de beschikking over de S.S. V. Div., 208 en 225 Div., de reeds bij het legerkorps ingedeelde overige troepen en bovendien een verster king met artillerie, Flak enz. De opdracht luidde: de uitgangsstelling voor de aanval op het noordfront van de Vesting Antwerpen vermeesteren, landingspogingen op Walcheren beletten en de Wester- en Oosterschelde artilleristisch afsluiten. Op 15 Mei stonden, zoals wij gezien hebben, tegenover dat front de S.S. Div. west en 256 Div. oost (aangeleund aan het kanaal Antwerpen - Turnhout). Op 16 Mei werd 208 Div. ten oosten van 256 Div. in het front gebracht, zodat van west naar oost tegen Antwerpen stonden: S.S. V. Div. (met Standarte Ger- mania), 256 Div. en 208 Div. 225 Div. bereikte 16 Mei het rayon Roosendaal, Etten, Oudenbosch en kreeg opdracht, de S.S. Div. in de nacht van 16/17 Mei af te lossen, die werd samen getrokken ten W. van de weg Ossendrecht - Bergen op Zoom. Op 17 Mei had 225 Div., voorlopig met een regiment in voorste lijn, haar plaats ingenomen en uit deze divisie werden tevens troepen aangewezen voor de aflossing van de op Walcheren en Schouwen-Duiveland ingezette detachementen, hetgeen op 18 Mei zijn beslag kreeg. Op Walcheren werd geplaatst: een regimentsstaf, een versterkt bataljon infan terie en een Pantzerjager Komp., terwijl daarbij bleven ingedeeld de zware Af delingen artillerie 11/54 en 629. Op Schouwen-Duiveland werd de Groep Wirtz afgelost door een bataljon infanterie. De S.S. V. Div. werd op 18 Mei samengetrokken bij Bergen op Zoom en ver trok naar Eindhoven, waarheen ook de S.S. Standarte der Führer uit de omgeving van Amersfoort aansloot. De gehele divisie vertrok daarna naar België. In de avond van 17 Mei konden 256 en 208 Div. het Noordfront van Antwerpen reeds ter weerszijden van de weg Breda - Antwerpen doorbreken en daarna werd Antwerpen bezet. De operatieruimte voor het 18e Leger was nu zeer beperkt geworden, zodat op 19 Mei de scheidingslijn tussen het 18e en het 6e Leger zuidwaarts werd verlegd naar de lijn Roermond, Mechelen (6), Kortrijk. Het IXe Legerkorps van het 6e Leger (zie onder d) werd met twee divisies (56 en 216) ingedeeld bij het 18e Leger. Deze beschikte nu dus over XXVI L.K. met 208, 225 en 256 Div. en IX L.K. met 56 en 216 Div. 244 (Zie voor de verdere ontwikkeling schets/kaart Nr. 7)

NIMH | 1957 | | pagina 264