HOOFDSTUK V DE AANVAL VAN HET 6e LEGER a. ALGEMEEN OVERZICHT De opdracht voor het 6e Leger is vermeld op blz. 177. Terwijl aan het 18e Leger de taak was opgedragen, de Nederlandse verdediging uit te schakelen en de kust te bezetten, was de opdracht van het 6e Leger, door het Belgische verdedigingssysteem aan Maas-Albertkanaal te stoten en de Belgische en naar België oprukkende Franse en Engelse strijdkrachten te binden. Daardoor zou een doorbraak van de ten zuiden van Legergroep B aanvallende Legergroep A naar de Kanaalkust kunnen leiden tot de omsingeling en vernietiging van een groot deel van de geallieerde strijdkrachten. Het 6e Leger was van noord naar zuid gegroepeerd in de volgende legerkorpsen Achter Xle en IVe Legerkorps bevond zich in de omgeving van München - Gladbach het XVIe Pantserkorps, bevattende de Legerkorpsstaf, Legerkorps troepen en 3 Pantserdiv. Zodra het Albertkanaal was geforceerd, zou C.-XVI L.K. ook de, aanvankelijk bij IV L.K. ingedeelde, 4 Pantserdiv. onder zijn bevel nemen en met de beide pantserdivisies doorstoten over Maastricht - Tongeren. Daar achter zou 20 gemotoriseerde Div., dat te Düsseldorf als Legergroepsreserve was opgesteld, volgen. Behalve de genoemde 208 en 20 (gemot.) divisies behoorde tevens tot de leger groepsreserve, I L.K., bestaande uit: 1, 11 en 223 Div., die voor deze beschrijving niet van belang zijn. Pantsertreinen met daarbij behorende troepentransporttreinen stonden gereed om te rijden van Kaldenkirchen naar Venlo (56 Div.) en over station Vlodrop, Roermond naar Buggenum (19 Div.). Overvalpatrouilles, waarbij gebruik werd gemaakt van Nederlandse uniformen 246 (Zie schets/kaart Nr. 1) IXe Legerkorps, tegenover het Maasvak Venray - Venlo - Tegelen, met in voorste lijn 56 Div. en 30 Div. en in tweede lijn 216 Div. Xle Legerkorps, tegenover het Maasvak Buggenum - Roermond - Maasbracht - Maaseyck - Grevenbicht (niet inb.) met in voorste lijn 19 Div., 14 Div., 31 Div. IVe Legerkorps, tegenover het grensvak Sittard - Mechelen (Maasvak Grevenbicht - Maastricht - St. Pietersberg) met in voorste lijn 7 Div., 18 Div., 35 Div. en 4 Pantserdiv. XXVIIe Legerkorps, op het front Aken - Eupen (Maasvak Eysden - Luik) met in voorste lijn 269 Div. en 253 Div. en in reserve 61 Div. x) In Boekw. Du. aanv. zijn de samenstelling, groepering en opmarsvakken van de grote eenheden van het 6e Leger niet geheel juist weergegeven. Deze zijn overeenkomstig de Duitse dagboeken juist vermeld in de boekwerken: „De verdediging van Noord-Brabant en Noord-Limburg, Mei 1940" en „De krijgsverrichtingen in Zuid-Limburg, Mei 1940". In verband met latere gegevens zijn thans enkele aanvullingen opgenomen.

NIMH | 1957 | | pagina 266