gende morgen slechts weinig artillerie was opgesloten. Het was zelfs noodzakelijk, twee Afdelingen over de pontonbrug bij Steyl (in het vak van 30 Div. ten Z. van Venlo) te doen overgaan. De divisie was aldus over een grote ruimte verdeeld. De weerstand aan het kanaal van Deurne werd zo sterk geacht, dat besloten werd, na krachtige vuurvoorbereiding in de voormiddag van 11 Mei, te ongeveer 11.20 de aanval te beginnen1). Te 8.00 op 11 Mei bleek toen, dat de stelling ontruimd was; de D.C. kwam 8.20 bij de cp. van C.-I.R. 192 en gaf bevel voor een snelle opmars, doch voorlopig konden de kanalen slechts met voetgangers, wielrijders en motorrijders worden overschreden. Eerst te 9.35 werd Meyel bereikt en hier werden terstond rijwielen en motor rijtuigen gevorderd en de opmars voortgezet naar Asten aan de Zuid-Willemsvaart, terwijl de Aufklarungsabteilung naar Helmond 2) werd gezonden over Amerika (aan de spoorlijn Helmond - Venlo) en over Helenaveen. De 30e Divisie viel aan op een front van 14 km. Van de gereedstelling van deze divisie is een kaart beschikbaar, waaruit is af te leiden, dat de groepering was I R- 6 noord met III tegenover Steyl (zuid van Tegelen) en I en II tegenover Belfeld en het Maasvak ten Z. daarvan; I R. 46 zuid met I tegenover Kessel, III tegenover Neer. De artillerie stond in stelling op Duits gebied vanwaar zij de aanval kon steunen. Aan artillerie waren ingedeeld: I. II, III/A.R. 30: 10 cm houwitser. Afd. art. 445: 10 cm (lang). I/A.R. 66 en II/A.R. 67: 15 cm houwitser. Uit de Nederlandse gegevens blijkt, dat I.R. 6 tussen 4.00 en 5.00 de Maas be reikte en dat in het zuidelijk deel van het vak de westoever van de Maas te 9.00 was bereikt. Daarna werden de kazematten naar het noorden opgerold, zodat het bataljon bij Steyl te 11.30 kon overgaan. Nadat voldoende terrein was gewonnen, had bij Steyl brugslag plaats 3). I.R. 46 had bij Neer te 9.00, bij Kessel te 12.00 de westelijke Maasoever in zijn bezit. De divisie rukte naar het Z.W. op tussen Noordervaart - Zuid-Willemsvaart (bij Weert) en de scheidingslijn met Xle Legerkorps. Zij had twee dwarskanalen in haar vak, n.l. het Uitwateringskanaal (van de Helena- oi Peelvaart naar de Maas) en het kanaal van Nederweert naar Wessem. 249 0 In de avond van 11 Mei waren de twee sectiën Nederlandse infanterie, die op een breed front hetkanaal verdedigden, reeds vertrokken en de Peel-Raamstelling was hier te middernacht ontruimd Ue scheidingslijn met 18e Leger liep noordelijk langs Helmond. Hier plachten in vredestijd bij herhaling Nederlandse brugslagoefeningen te worden gehouden.

NIMH | 1957 | | pagina 269