De verdere opmars van IX L.K. had nu het volgende verloop. Van 56 Div. ontving de Aufkl. Abt. 25 op 11 Mei te 7.20 bevel, door de Peel- heide en over Deurne naar Helmond door te stoten. Door de Nederlandse vernielingen opgehouden, bereikte zij Helmond te 16.00 welke plaats zij des avonds in bezit had, doch de bruggen over de Zuid-Willems vaart waren vernield. Te 15.37 ontving de commandant per radio bevel, bij Helmond een bruggen hoofd te vormen en verkenningen in de richting Eindhoven en Heeze uit te zen den, bij een later bevel gewijzigd in Eindhoven en Valkenswaard. I.R. 192 bereikte Asten te 11.50, waar de D.C. te 12.20 aankwam. Onmiddellijk werd een bataljon tegen de Zuid-Willemsvaart (O. van Someren) aangezet, dat er in slaagde, na hevige strijd Someren te 13.20 te bereiken. Daarop werden stoottroepen op auto's, pantserwagens, motorrijwielen en rij wielen uitgezonden, die reeds te 17.40 Heeze bereikten. Een compagnie nam te 17.00 Leende, na een gevecht met Nederlanders en rukte naar Valkenswaard op. Achter LR. 192 was I.R. 171 te 16.20 te Asten aangekomen, waar het bevel ontving, de Zuid-Willemsvaart 4 km meer noordelijk (dus tussen I.R. 192 en de Aufkl. Abt.) te overschrijden en naar Lierop op te rukken. Het regiment slaagde er niet in over de Zuid-Willemsvaart te komen, totdat een bataljon over de sluis bij Someren werd gezonden, om van het zuiden uit de weerstand te breken. Het trok daarna naar Geldrop, waar het in de vroege morgen van 12 Mei aankwam. Bij Someren werd een brug gebouwd, waarover op 12 Mei I en II/A.R. 156 en de rest van de divisie volgde. De divisie bevond zich dus gedurende de nacht van 11 op 12 Mei in het rayon Helmond - Eindhoven - Valkenswaard - Someren, terwijl nog artillerie en treinen daarheen onderweg waren. Van 30 Div. zijn omtrent de opmars op 11 Mei weinig détailgegevens bekend. Delen van deze divisie voerden vuurgevechten met de Nederlandse verdedigers van Noordervaart en Zuid-Willemsvaart. Een afdeling overschreed het Schelde-Maaskanaal op Belgisch gebied, waarna de weerstand aan de Zuid-Willemsvaart werd omtrokken door een onderdeel, dat uit Westelijke richting op Weert aanviel. De gemotoriseerde Aufkl. Abt. 30, waarbij zich pantserwagens bevonden, bezette Schaft (zuid van Valkenswaard) en voerde verkenningen uit. Op 12 Mei (zie schets/kaart Nr. 4) rukte het legerkorps verder westwaarts op met 56 Div. en 30 Div. in eerste lijn, terwijl 216 Div. naar Helmond werd aan getrokken. 56 Div. kreeg bij Lage- en Hooge Mierde en Reusel tegenstand van het Franse 4e Regiment Dragons port és van de Franse le Lichte gemechaniseerde Divisie, waarop verder noordelijk de S.S. V. Div. bij Diessen en Esbeek aanviel (zie blz. 236). 250

NIMH | 1957 | | pagina 270