De 31e Divisie rukte uit de grensbocht, zuid-oost van Susteren, op naar een ongeveer 8 km breed Maasvak, waarin zich, op 8 km van de Duitse grens de Maas brug bij Maaseyck bevond. Ten einde de brug over het Julianakanaal bij Roosteren en bedoelde Maasbrug onvernield in handen te krijgen, waren twee overvalpatrouilles per rijwiel aan gewezen. De patrouille voor Roosteren bestond uit een onderofficier (Schiller), 10 man en 2 tolken; die voor Maaseyck bestond uit een luitenant (Grabert) 2 onder officieren, 10 man en een tolk. Zij droegen de overkleding en helm van de Neder landse militaire politie. De luitenant, die goed Nederlands sprak en de naam van de Nederlandse compagniescommandant in Roosteren kende, had drie sterren op zijn kraag. De patrouilles overschreden gezamenlijk de grens te x-2 (1.55) ten O. van Sus- teren en hadden in het terrein een hinderlijke ontmoeting met een Nederlandse patrouille, die uit elkaar werd geknuppeld met ploertendoders met loden knop. Zij overmanden een wachtpost oost van Oud-Roosteren en verschenen voor de brug over het Julianakanaal aldaar. Door onvoldoende oplettendheid van een officier wisten zij over de brug te komen en, toen tijdens een ondervraging het bedrog bleek, door stoutmoedig optreden meester van het terrein te blijven en de brug te bezetten, hetgeen echter 4 doden en 4 gewonden kostte. De op 3 km ten N. en Z. van deze brug gelegen bruggen over het Julianakanaal konden door de Nederlanders worden vernield. De patrouille onder de luitenant trok door naar de brug bij Maaseyck en wist deze te overschrijden, doch zij raakte in Maaseyck in gevecht en de Belgen bliezen de brug achter de patrouille op. De voorste afdelingen der divisie overschreden de grens bij Susteren te 3.55 en rukten snel naar de Maas en naar de meer zuidelijk gelegen brug over het Juliana kanaal bij Illikhoven op, waar de Nederlandse weerstand spoedig was gebroken. De divisie overschreed de Maas en rukte in Z.W. richting tegen de Belgische Zuid-Willemsvaart op. Intussen werd een 5 tons oorlogsbrug gebouwd bij Kokkelert (2 km ten Z. van Maaseyck), die te 16.20 gereed was. d. DE AANVAL VAN HET IVe LEGERKORPS (General der Infanterie Victor von Schwedler) In het opmarsgebied van dit legerkorps zijn belangrijke acties uitgevoerd om de bruggen over het Julianakanaal en de Maasbruggen bij Maastricht onvernield in handen te krijgen. 253 (Zie schets/kaarten Nrs. 1 en 2) 0 Behalve de vóórdivisiën, behoorde vermoedelijk ook 109 Div. tot dit legerkorps.

NIMH | 1957 | | pagina 273