Deze acties zullen worden behandeld bij de erbij betrokken divisiën. Zoals reeds werd medegedeeld, viel dit legerkorps aan met 7 Div., 18 Div., 35 Div. en 4 Pantserdiv. Laatstgenoemde divisie ressorteerde slechts tot 11 Mei onder C.-IV L.K., waarna zij onder bevel trad van C.-XVIe Pantserkorps. De beschikbare gegevens over de divisiën van dit legerkorps zijn weinig uit gebreid, doch in hoofdzaken is de gang van zaken wel te reconstrueren. De 7e Divisie, die over de Maas moest in het vak Grevenbicht - Stein, moest eerst het Julianakanaal overschrijden, waarover zich in haar vak van noord naar zuid bevonden de sluis met brug bij Born en de bruggen bij Obbicht, Berg, Urmond en Stein. Teneinde laatstgenoemde 4 bruggen onvernield in handen te krijgen, werd te 0.55 het „Sonderverband Kürscher" ten noorden van Sittard over de grens ge zonden, bestaande uit een afdeling op rijwielen, gekleed met overkleding van de Nederlandse militaire politie over de uniform en helm. In dit vak overschreed eveneens het Bat. z.b.V. Nr. 100 de grens, dat over Sit tard naar Maastricht trok tot het bezetten van de bruggen aldaar, waarvan het optreden hierna bij 4 Pantserdiv. wordt behandeld. Het Sonderverband Kürscher slaagde er in, alle vier genoemde bruggen over het Julianakanaal onvernield in handen te krijgen en de zwakke Nederlandse weer stand uit te schakelen. De divisie ontmoette dus voor haar opmars naar de Maas weinig belemmeringen en kon, zonder Belgische tegenstand, met het overzetten beginnen, Vorausabtei- lungen trokken over de Maas en daarna naar de Zuid-Willemsvaart, die zij reeds te 15.00 met enkele onderdelen hadden overschreden. De 18e Divisie moest een aanzienlijke afstand afleggen vóórdat het Juliana kanaal en de Maas waren bereikt. Dwars door haar opmarsvak liep de Geleen, waarover zich talrijke bruggen bevonden. In dit vak was geen overvalpatrouille aangewezen voor het vermeesteren van de enige overgang over het Julianakanaal bij Elsloo, dat zich aldaar onmiddellijk ten oosten van de Maas bevond. Er was een Vorausabteilung aangewezen, waarbij pioniers waren ingedeeld, welke de brug bereikte te ongeveer 4.30, toen deze reeds was vernield. De Neder landse weerstand had tot gevolg, dat het tot 7.30 duurde, vóórdat de overgang over het kanaal was geforceerd. De Vorausabteilung overschreed daarna de Maas te 10.10 om vervolgens naar de Belgische Zuid-Willemsvaart vooruit te stoten. De divisie ondervond bij de opmars van het gros vertraging, doordat alle bruggen over de Geleen waren vernield. Te 18.00 was een brug over de Maas bij Elsloo gereed. 254

NIMH | 1957 | | pagina 274