inundaties dienden te worden gesteld), terwijl overigens werd aangenomen, dat er tijd zou zijn, om tevoren de eerder genoemde veiligheidsbezetting van het Oostfront door I L.K. te doen versterken. Er bestond een nauwe samenhang tussen de te voeren operatiën ten noorden en ten zuiden van de rivieren. Bij tegenslag in Noord-Brabant kon de zuidflank van de ten noorden van de rivieren opgestelde troepen worden blootgesteld. Omge keerd zou de noordflank van de troepen in Noord-Brabant kunnen worden ontbloot door een terugtocht van de troepen ten noorden van de rivieren. Er dient voorts in het oog te worden gehouden, dat bij de wisseling in het Opper bevel gedurende een aantal maanden met kracht was gewerkt aan de stellingen van het Veldleger door de troepen, die deze stellingen zouden moeten verdedigen en dat de toestand daarvan dus zeer veel verder gevorderd was dan die op het Oostfront-Vg.Holland, waar slechts een betrekkelijk gering aantal troepen aan wezig was. Bovendien waren voor de Grebbe-, Betuwe- en Maas-Waalstelling de inundaties gesteld. Zonder nu op de verschillende standpunten van de M.v.D., de O.L.Z. en van de C.V. (die van zijn mening had doen blijken) in te gaan, zullen hieronder de verschillende factoren worden genoemd, waarmede de nieuw optredende O.L.Z. bij zijn besluitvorming had rekening te houden. Vraagpunten, die definitief opgelost dienden te worden, waren de volgende. a. Moet de hardnekkige verdediging gevoerd worden op het Oostfront-Vg.Holland of in de Grebbestelling en haar verlengde Indien het Oostfront wordt gekozen, is het dan verantwoord, de troepen, die thans in de Grebbestelling en haar verlengde staan, daar te laten, of moet het gros daarvan thans reeds worden teruggenomen op het Oostfront, teneinde daar hun stellingen in te richten? Indien deze troepen aanvankelijk belast worden met de verdediging van de Grebbestelling en haar verlengde, mag men er dan op rekenen, dat zij het zo lang kunnen volhouden tot de inundaties op het Oostfront zijn gesteld, dat daarna een terugtocht door de inundatie heen kan slagen en dat die troepen dan nog weder de verdediging op het Oostfront kunnen voeren Kan worden aangenomen, dat een vijandelijk optreden de tijd zal laten, om tevoren de veiligheidsbezetting van het Oostfront door I L.K. te doen ver sterken Indien de hardnekkige verdediging in de Grebbe- en Betuwestelling zal worden gevoerd, waar moeten de troepen dan vandaan komen voor de noodzakelijke zuidelijke flankbeveiliging b. Kan in de Peel-Raamstelling met de beschikbare troepen vertraging van enige betekenis worden geboden? Moet deze wellicht op andere wijze worden ver kregen, bijv. door beweeglijke vertraging langs de wegen Mag het risico worden aanvaard, dat de troepen in de Peel-Raamstelling wor den afgedrongen van de Vg.Holland of worden vernietigd, in beide gevallen met het gevolg, dat zij voor de verdediging van het hart des lands niet meer beschikbaar komen 8

NIMH | 1957 | | pagina 28