282 Bijlage AI LEGERBERICHTEN VAN 10 MEI 1940 1) Het eerste Nederlandsche Legerbericht Het Nederlandsche Opperbevel meldde hedenmorgen Duitsche troepen hebben hedennacht de Nederlandsche grens overschreden en zijn in aanraking met onze grenstroepen. Onze grenstroepen volbrengen de hun opgedragen taak. Zij zijn er in geslaagd de bevolen vernie lingen tot uitvoering te brengen. De bruggen over Maas en IJsel zijn door hen vernield. Slechts ten Oosten van Arnhem, op een vijftiental km van de Nederlandsch-Duitsche grens, zijn de Duitschers tot de IJsel opgerukt. In het binnenland zijn door vijandelijke vliegtuigen landingspogingen gedaan en op enkele plaat sen parachutisten neergelaten en vliegtuigen geland. De landingspogingen zijn deels mislukt; de parachutisten, die voor een deel in Nederlandsche uniformen gekleed waren zijn omsingeld en wor den vernietigd. Boven verschillende steden hebben Duitsche vliegtuigen strooibiljetten uitgeworpen, die onware mededeelingen en holle bedreigingen tegen de burgerbevolking bevatten. Het Opperbe vel waarschuwt het geheele Nederlandsche Volk geen geloof te hechten aan dergelijke uitingen, die slechts ten doel hebben verwarring te stichten. Nederlanders, vertrouwt uitsluitend op de standvastigheid, waarmede de Nederlandsche weer macht aangespoord en bezield door de daden en woorden van onze Koningin onzen Neder- landschen bodem verdedigt. Legerbericht van het Nederlandsche Opperbevel van 10 Mei, Nr. 2 Nederlandsche grenstroepen bieden verbitterd weerstand aan IJssel en Maas. Ondanks krachtige Duitsche aanvallen, handhaven onze troepen zich in Delfzijl. Vier Duitsche pantsertreinen zijn buiten gevecht gesteld, waarvan één tegelijk met de spoorbrug bij Venlo in de lucht vloog. Bij luchtaanvallen op onze vliegvelden en bij landingspogingen in het binnenland zijn tenminste 70 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Zwakke in het binnenland gelande vijandelijke afdeelingen trachten zich te handhaven, doch worden door onze troepen met verbetenheid aangevallen. Van verschillende plaatsen wordt gemeld, dat Nederlandsche krijgsgevangenen door Duitschers als dekking worden gebruikt. Legerbericht Nr. 3 van het Nederlandsche Opperbevel Uit een verklaring van een gevangen genomen Duitschen vliegerofficier is gebleken, dat de Duit sche legerleiding tot hedenmorgen haar eigen officieren niet heeft durven inlichten omtrent de voor genomen schending der door Nederland naar alle zijden even streng gehandhaafde neutraliteit. In tegenstelling met de berichten van het Duitsche opperbevel, waarin wordt ontkend, dat 70 Duitsche vliegtuigen door ons zijn neergeschoten, is thans te melden, dat dit aantal is gestegen tot boven de honderd, terwijl bovendien op een der door de Nederlandsche troepen heroverde vlieg velden veertien vijandelijke vliegtuigen onbeschadigd in Nederlandsche handen zijn gevallen. Op een na alle door de Duitschers tijdelijk bezette vliegvelden zijn thans weer in ons bezit. Een nieuwe laffe schanddaad werd door Duitsche troepen begaan, toen de commandeerende Duitsche officier Hohendorff de gevangen genomen Nederlandsche bezetting van een vliegveld dreigde te zullen afmaken, indien dit vliegveld onder artillerievuur genomen zou worden. 1) Overgenomen uit het Dagblad Het Vaderland van 10 en 11 Mei 1940.

NIMH | 1957 | | pagina 302