287 Bijlage AV Legerberichten van 13 Mei 1940 l) Maandag, 13 Mei Officieel bericht van het Nederlandsche opperbevel van Maandag 13, Mei, Nr. 1 De Duitsche troepen, die den IJsel hebben overschreden zijn op enkele punten in aanraking ge komen met de onze, door inundatiën beveiligde stellingen in het Westelijk deel van Gelderland. In de Noordelijke provinciën hebben de Duitsche troepen plaatselijk de kust van het IJselmeer en van de Waddenzee bereikt. Onze grenstroepen in dit deel des lands zijn met geringe verliezen verder terug getrokken en binnen onze stellingen aangekomen. De Duitschers hebben met pantsertroepen de Langstraat bereikt. In het Zuidelijke deel van Rotterdam bevinden zich nog zwakke, zwaar gewapen de af deelingen, doch zonder artillerie. Ondanks de groote Duitsche overmacht in de lucht hebben onze luchtstrijdkrachten met zeldzame heldhaftigheid, voor den vijand belangrijke, objecten gebom bardeerd. Officieel bericht van het Nederlandsche opperbevel van Maandag 13 Mei Nr. 2: In 'n kleine sector v. d. Grebbelinie heeft de vijand terrein gewonnen, dat door ons gedeeltelijk werd heroverd, doch na hernieuwde Duitsche aanvallen niet behouden is. In de Noordelijke pro vincies heeft de vijand zich vastgezet. In het Zuidelijk deel van Rotterdam bieden de aldaar aanwe zige Duitsche afdeelingen hardnekkig weerstand. De in de Langstraat gemelde Duitsche troepen hebben de Moerdijkbrug weten te bereiken en hebben deze brug overschreden. De Fransche troepen in Brabant nemen in sterkte toe. Verschillende eenheden van het leger en van de Koninklijke Marine hebben door hun heldhaftig gedrag de beste tradities van ons Volk, die zich mede weerspiegelen in de vastberaden houding van de burgerij, bevestigd. Volgens de verklaringen van een gevangen genomen Duitschen vliegerofficier hebben de Duitsche luchtstrijdkrachten in Nederland groote verliezen ge leden tengevolge van het uitstekende schieten van onze luchtdoelartillerie. Overgenomen uit het Dagblad „Het Vaderland" van 14 Mei. Uit andere gegevens blijkt, dat legerbericht Nr. 2 eerst te 23.30 werd uitgegeven. De terugtocht van het Veldleger op het Oostfront - Vg.Holland was toen reeds in volle gang.

NIMH | 1957 | | pagina 307