Soesterberg, Oostfront-Vg.Holland een bataljon infanterie voor Schiphol, Lt.Div. een eskadron pantserwagens voor Schiphol en Ypenburg en een regiment-huzaren- motorrijders als reserve voor C.-Vg.Holland. Wat de verantwoordelijkheid voor de verdediging, bewaking, vernieling en ver sperring betreft, werd C.-Lvd. verantwoordelijk gesteld voor Noord- en Zuid- Holland, met uitzondering van de Kooi, Wieringermeer, Hilversum, Bussum en Huizen, C.-Vg.Holland voor Buiksloot, Boschplan, Huizen en Bussum, de C.V. voor Soesterberg en Gilze-Rijen, C.-Stg.Hd. voor Middenmeer en de Kooi, terwijl overigens alle autoriteiten verantwoordelijk werden gesteld voor de in hun gezagsgebieden aanwezige vliegvelden, hulpvliegvelden en noodlandingsterreinen. Op 3 Mei gaf de O.L.Z. een bevel uit, waarbij een regeling werd gemaakt, die 13 Mei zou ingaan en waarbij op bevel van de O.L.Z. „verscherpte bewaking binnenland" een aantal, uit drie maanden in dienst zijnde recruten bestaande, depotcompagnieën bewakingstroepen onder bevel zouden treden van de daarbij betrokken autoriteiten, ten einde te voorzien in de bewaking van: - radiostations Scheveningen, Noordwijk, Huizen, Hilversum (tevens radio controlekamer), Jaarsveld, IJmuiden; - een aantal telefooncentrales - stads- en kringbewaking te 's-Gravenhage; - de tijdelijk versperde vliegvelden Wieringermeer, Buiksloot, Huizen, Bussum, Ockenburg (over te nemen van I L.K.); - de vliegvelden Noordwijk, Vogelenzang en de Zilk, zodra deze gereed zouden zijn. Voorts moesten deze dienen voor: - het afslaan van aanvallen van parachutisten; - het beletten van landingen van vliegtuigen met troepen op het strand; - etappendiensten; - bewaking van spoorwegstations. De ernstige berichten, die op 7 Mei binnen kwamen, noodzaakten de O.L.Z., deze maatregelen vervroegd, reeds op 8 Mei, te doen uitvoeren. 2. Groepering der strijdkrachten en bevelsverhoudingen op 10 Mei 1940 Gaan wij thans na, hoe na de hiervóór beschreven verplaatsingen de bevelsver houdingen en de groepering van de strijdkrachten bij het uitbreken van de oorlog waren. De O.L.Z. beschikte voor de uitvoering van zijn taak over het Algemeen Hoofd kwartier (A.H.K.) te 's-Gravenhage, dat bestond uit de Afdelingen: Landmacht, Luchtverdediging, Etappen- en verkeersdienst en Zeemacht. (Zie voor de namen en functies der bij het A.H.K. ingedeelde officieren en ambtenaren bijlage VIII.) De Afdeling Zeemacht blijft buiten beschouwing. 22 (Zie schets/kaart Nr. 1)

NIMH | 1957 | | pagina 42