De generaal-majoor, Chef van de Staf van de Landmacht, had geen troepen onder zijn bevel. De Afdeling Luchtverdediging viel samen met het Commando luchtverdediging, zodat de luitenant-generaal, C.-Luchtverdediging (C.-Lvd.) troepencommandant was en tevens Afdelingshoofd van het A.H.K. De Afdeling Etappen- en Verkeersdienst viel samen met de Etappendirectie. De kolonel, Directeur van de Etappen- en Verkeersdienst (D.E.V.), had een uitge breid organisme onder zijn bevel, waaronder zich troepen bevonden, doch was tevens Afdelingshoofd van het A.H.K. Rechtstreeks onder bevel van de O.L.Z. stonden: - De Commandant Luchtverdediging (C.-Lvd.). - De Directeur Etappen- en Verkeersdienst (D.E.V.). - De Commandant van het Veldleger (C.V.). - De Commandant van de Vesting Holland (C.-Vg.H.). - De Territoriale Bevelhebber in Friesland enz. (T.B.F.). - De Territoriale Bevelhebber in Zuid Limburg (T.B.Z.L.). - De Commandant in Zeeland (C.Z.). - De Commandant van de Stelling van Den Helder (C.-Stg.Hd.). - De Commandant van het Ie Legerkorps (C.-I L.K.). - Het Algemeen Weerstation te Badhoevedorp (bij Schiphol). - Het Centraal Laboratorium te Leiden1). De onder bevel van bovengenoemde commandanten staande troepen en organen worden hieronder in grote trekken opgesomd. (Zie schets/kaart Nr. 1.) Commando luchtverdediging 2) Hoofdkwartier te 's-Gravenhage. Ie Luchtvaartregiment. Vliegparkcommando Waalhaven. Bergen. Schiphol. Ypenburg. Ruigenhoek. Luchtverdedigingskring Amsterdam. Rotterdam - 's-Gravenhage. Vrijwillig Landstormkorps Luchtafweerdienst. Vrijwillig Landstormkorps Luchtwachtdienst. 23 Dit was belast met chemische aangelegenheden. a) De luchtverdediging vindt haar gedetailleerde behandeling in Deel 7. De luchtverdedigings kringen en de luchtwachtdienst zijn niet op de schets/kaarten opgenomen.

NIMH | 1957 | | pagina 43