Brig.B en de Groep Maas-Waal van de S.B., bestaande uit staf en twee bataljons, in het land van Maas en Waal. Van Brig.B bevonden zich de regimentsstaf en twee bataljons van een der regimenten infanterie in Noord-Brabant. Hiervan zou één bataljon tegelijk met de terugtocht van III L.K. bij de Brigade terug keren. Brig.G in de Beneden-Betuwe (tijdelijk gevormd). De Territoriale Bevelhebber in Overijssel enz. (T.B.O.) te Apeldoorn en de onder zijn bevelen staande troepen t.w. ten O. van de IJssel: 22 G.B., 19 G.B., 16 G.B., 5 G.B. en 9 G.B.; ten W. van de IJssel 35 R.I. en 43 R.I. (min III). Ill L.K., in Noord-Brabant, bestemd voor de Waal-Lingestelling Lichte Divisie (verminderd met le Regiment huzaren-motorrijders en le en 2e Eskadron pantserwagens) in Noord-Brabant, totdat deze na het intreden van de oorlogstoestand zou zijn teruggenomen over de Maas. Overige troepen in Noord-Brabant, totdat III L.K. en Lt.Div. zouden zijn terug getrokken, t.w. aan de Maas negen bataljons, in de Peel-Raamstelling vijf regi mentsstaven, zeven bataljons van III L.K. en Brig.B, acht bataljons van Peel Div. en een regiment van drie afdelingen verouderde artillerie. Bovendien enige detachementen pioniers, een bataljon met front-zuid, tevens reserve van Peel Div. en twee bataljons met front-zuid, die bestemd waren voor de bruggen hoofden Willemstad en Moerdijk 2). Luchtverdedigingskring Utrecht-Soesterberg, bestaande uit Staf, Lvd. Groepen Utrecht, Soesterberg, Lek, Zaltbommel en Gorinchem (voor de totale sterkte aan geschut, mitrailleurs en zoeklichten, zie onder Co. Luchtverdediging). Met verwijzing naar nootx) van de voorgaande blz. wordt voor een juist inzicht de hoofdindeling van de voornaamste eenheden hier opgesomd. II, III en IV L.K. beschikten ieder, voor wat de operatieve hoofdonderdelen betreft, over: Legerkorpstroepeneen regiment huzaren, een afdeling artillerie van 10 cm en twee compagnieën luchtdoelmitrailleurs. Bij IV L.K. was bovendien een bereden regiment huzaren extra ingedeeld. Treinen: een pontonafdeling en een autobataljon. Twee divisiën: elk bestaande uit drie regimenten infanterie, een regiment artillerie van drie afdelingen (w.o. een houwitserafdeling), twee compagnieën zware mitrailleurs, een compagnie pantser- afweergeschut en een compagnie pioniers. 27 1) Zes bataljons van III L.K. waren bestemd om in Noord-Brabant achter te blijven (zie onder „Overige troepen"-. 2) De gedetailleerde opsomming van de onderdelen is opgenomen in het boekwerk: „De verdedi ging van Noord-Limburg en Noord-Brabant, Mei 1940".

NIMH | 1957 | | pagina 47