en C.Z.) over, die moesten afgaan op de zeer geheime berichten van de inlich tingendienst, die te hunner kennis werden gebracht. De inlichtingendienst was geconcentreerd bij Sectie III van de Afdeling Land macht van het A.H.K., die de berichten van alle zijden kreeg. De conclusie, die daaruit ten opzichte van de paraatheid moest worden getrokken, is, zoals hierna zal blijken, bij de verschillende hogere bevelhebbers zeer verschillend geweest. De maatregelen tot opvoering van de strijdvaardigheid en tegen overvallingen over de grenzen zullen nu worden behandeld van 9 April tot 10 Mei, waarbij men dus moet bedenken, dat in diezelfde periode troepenverplaatsingen, inundatie maatregelen, opvoering van de beveiliging der vliegvelden, de maatregelen voor verscherpte binnenlandse bewaking en op 1 Mei de laatste phaze van de reorgani satie van de lichte troepen werden uitgevoerd. Zoals reeds werd medegedeeld, ging 9 April te 16.45 de waarschuwing uit, dat ernstig rekening moest worden gehouden met een aanval in de aanstaande nacht. De periodieke- en vacantieverloven (en voor de Lu.A. en Lu.Mitr. tevens de kleine zaken- en studieverloven) werden ingetrokken. Voor de grenstroepen werd verhoogde en voor de nanacht volledige strijdvaar digheid gelast. De marineschepen voor de bewaking bovenrivieren werden onder stoom ge bracht. Slagsnoerleidingen werden aangebracht aan de voorbereide ladingen van de verkeersbruggen en andere vernielingsobjecten en aan die van de spoor- en andere bruggen, waar de werkzaamheden voor het electrificeren der ontsteking aan de gang waren. De boomgordels (met springstof) voor de te stellen verhaklcingen werden aan gebracht. De verkeersbruggen over de Maas, het Julianakanaal, het Maas-Waalkanaal en de IJssel werden gesloten van zonsondergang tot zonsopgang, terwijl het burger verkeer over de spoor- tevens verkeersbruggen bij Maastricht en Deventer onder scherpe controle werd gesteld. Voorbereidende maatregelen voor vernieling van vliegvelden werden getroffen (zie hiervóór). De volgende dagen werd telkens verhoogde en volledige gevechtsvaardigheid voor de luchtverdedigingsorganen en S.B. troepen bevolen resp. gedurende de nacht en de vroege morgenuren. Verscherpte treincontrole werd op de grens stations ingesteld. Terwijl op 15 April de waterinlaat voor de inundatiën in de Groep Merwede begon, werd (zoals medegedeeld) op 16 April op het overig deel van het Oostfront teruggekeerd tot de 2e periode. Toen op 16 April meerdere kalmte intrad, werd volledige strijdvaardigheid, die de grenstroepen zeer afmatte, niet meer bevolen. Op 20 April werd bepaald, dat de niet bij de grenstroepen ingedeelde troepen weder mochten oefenen en op 27 April werden weder periodieke verloven toegestaan, doch in plaats van tot een 35

NIMH | 1957 | | pagina 55