vliegtuigen gereed moesten staan tot opstijgen. Na 8.00 gold verhoogde strijd vaardigheid. Tot nader bevel moesten alle vliegparken en vliegvelden bij nacht verduisterd zijn en moesten alle maatregelen ten behoeve van de luchtbescher mingsdienst volledig zijn getroffen. In de loop van 8 Mei kwamen steeds berichten binnen omtrent troepenbewe gingen in het grensgebied. Op deze dag werden bovendien, in overleg met het Ministerie van Waterstaat, militaire auto's geplaatst (o.m. van de Etappen-auto compagnie en I Aut.Bat.) op de grote wegen in de Vesting Holland, die zich leenden voor vliegtuiglandingen. Zo brak de 9e Mei aan, waarop de van verschillende zijden binnenkomende berichten wezen op welhaast de zekerheid van een vijandelijke aanval. Te 10.00 werd nog goedgevonden, dat die dag de les- en oefenvluchten doorgang hadden. Te 13.00 beval de O.L.Z., dat het particulier telefoonverkeer in het grensgebied iedere nacht van 22.00 tot 8.00 werd uitgesloten. Te 15.00 werd bevolen, dat alle voorbereidende maatregelen voor vernieling van vliegvelden moesten worden ge troffen. Te 17.30 ging van het A.H.K. een telexbevel uit, waarbij enige uitzonderings verloven werden toegestaan. Het betrof hier slechts die, welke verband hielden met ernstige omstandigheden bij de naaste familie van de onder de wapens zijnde militairen. Van de zijde van het Ministerie van Defensie schijnt, in verband met verzoeken van troepencommandanten, gevraagd te zijn, of de O.L.Z. bezwaar had tegen het verlenen van deze verloven voor zeer urgente gevallen, hetgeen niet het geval was en daarna is vanwege het Hoofd van het Kabinet van de O.L.Z. de telex machtiging uitgezonden. Dit bericht heeft, geheel ten onrechte, bij verschillende onderdelen, waar het uiteraard veel later aankwam, het gevoel gewekt, dat er enige ontspanning in de toestand was ingetreden. De berichten omtrent troepenbewegingen, alarm e.d. in het grensgebied namen gedurende de avond toe. Het Departement van Buitenlandse Zaken ontving een bericht, inhoudende, dat met 100% zekerheid vast stond, dat de aanval op 10 Mei zou los komen. De militaire attaché te Berlijn telefoneerde tussen 20.00 en 21.00 met de marine-adjudant van de Minister van Defensie in codetaal, dat de aanval op 10 Mei zou worden uitgevoerd. In een daarna door een hoofdofficier van de Sectie III van het A.H.K. telefonisch gedane informatie werd dit bericht (geco deerd) bevestigd 1). Te Amsterdam werd een voor een Amerikaanse courant bestemd telegram onderschept, luidende: „Wise Willies whispering bewitching hour Friday dawn". Te 20.45 deed de O.L.Z. daarop een waarschuwing aan zijn onderbevelhebbers seinen, luidende 2) 37 „van de grens komen zeer verontrustende berichten binnen, weest dus zeer op uw hoede". r) Zie het Verslag van de Enquêtecommissie Regeringsbeleid 1940- 1945 Deel 1 C blz. 211 en volgende. 2) De tekst van deze waarschuwing is vermoedelijk niet aan alle autoriteiten gelijkluidend geweest. Bij de Krijgsgeschiedkundige Afdeling van het H.K. van de Generale Staf berust een origineel van de aan de C.V. gezonden telex, luidende:

NIMH | 1957 | | pagina 57