De Moer dij kbruggen werden bewaakt en verdedigd door een brugdetachement, dat beschikte over een viertal kazematten. Overigens beschermden twee batterijen luchtdoelartillerie en twee pelotons luchtdoelmitrailleurs, opgesteld noord en zuid van het Hollandsch Diep, deze bruggen. Sedert 8 Mei had C.-Groep Kil, volgens van C.-Vg.Holland bekomen last, zware mitrailleurs op de weg Dordrecht - Lage Zwaluwe opgesteld voor het tegen gaan van landingen van vliegtuigen op die weg en een compagnie infanterie met auto's gereed staan te Maasdam om tegen gelande vijand op te treden. Het oostfront was ten N. van de Groep Merwede nog slechts bezet door de groepsstaven en totaal vijf bataljons infanterie. De Groep Merwede, die een onderdeel van het door de C.V. te verdedigen front vormde, had een bezetting van een regiment infanterie en een regiment artillerie, bestaande uit een staf en vier Afdelingen verouderde artillerie en een Afdeling houwitsers. C.-Vg.Holland was uit de van de O.L.Z. ontvangen inlichtingsrapporten op de hoogte van de ernst van de toestand. Hij was betrokken bij de maatregelen, die verband hielden met de verscherpte bewaking binnenland, die op 8 Mei vervroegd waren ingesteld, met de maatregelen voor bewaking van een aantal vliegvelden, het plaatsen van auto's op de wegen, waartoe hij aan C.-Groep Kil nog bijzondere bevelen had gegeven. Uit den aard der zaak wist hij, dat in de nacht van 9 op 10 Mei bevelen door de O.L.Z. waren uitgegeven voor hoogste strijdvaardigheid van de S.B. troepen, voor de luchtverdedigingsorganen en voor de bewakingstroepen op vliegvelden en in de nacht werd hem te 24.00 medegedeeld, dat hij zo nodig over onderdelen van I L.K. kon beschikken. De waarschuwing van 9 Mei 20.45: „weest bijzonder op Uw hoede" had zijn H.K. bereikt. Na beraad met zijn staf heeft hij de troepen onder zijn bevel niet doen alarmeren, uit de overweging, dat hij voldoende beveiligd was door de buiten de Vg.Holland aanwezige troepen, bij het uitbreken van de oorlog voldoende tijd zou hebben om te alarmeren en dat het niet juist zou zijn, de troepen zonder onmiddellijke nood zaak hun rust te ontnemen, waardoor zij op het ogenblik van inzet reeds vermoeid zouden zijn. Het le Regiment huzaren-motorrijders, dat in Wassenaar als mobiele reserve beschikbaar was, legerde in alarmkwartieren met officieren en onderofficieren bij de troep, zodat het regiment in korte tijd kon uitrukken. Bovendien was een eska dron van dit regiment aangewezen om met het aanbreken van de dag op 10 Mei de voorgeschreven patrouillegang langs de wegen uit te voeren. De front- en groepscommandanten waren echter niet ingelicht omtrent het dreigende van de toestand, zoals die op 9 Mei was. Zij wisten, dat de verloven waren ingetrokken. C.-Westfront had bevel ontvangen voor hoogste strijdvaardigheid van de kust- (S.B.-) troepen, terwijl C.-Oostfront bijzondere bevelen had ontvangen voor de bewaking van enkele vliegvelden en radiostations. Op het Zuidfront had C.-Groep Spui de bevelen voor hoogste strijdvaardigheid voor de kust-(S.B.-) troepen ontvangen. Voor de Groep Kil was voor de bruggen bij Moerdijk (evenals trouwens voor die te Hedel, Heusden en Keizersveer) door 42

NIMH | 1957 | | pagina 62