ONDERDEEL A OVERZICHT VAN DE NEDERLANDSE OPERATIEN (Bevat tevens de bevelvoering van de O.L.Z.) Een overzicht van de weersomstandigheden en de tijdstippen van zonsopkomst en -ondergang is opgenomen in Bijlage A. XIII. HOOFDSTUK I DE OPERATIES OP 10 MEI 1940 Vóór het uitbreken van de vijandelijkheden is aan Duitse zijde geen ultimatum gesteld of een oorlogsverklaring toegezonden. De Duitse algemene aanval werd ingezet te 3.55 (Ned. tijd). Zij werd vooraf gegaan door massale schending van ons luchtgebied door vliegtuigformaties van 1.36 af, waarvan eerst na het licht worden te ongeveer 3.15 kon worden vastgesteld dat het Duitse vliegtuigen betrof. Na de oorlog is gebleken, dat reeds tussen middernacht en het algemene aanvals- tijdstip een aantal overvalpatrouilles over onze grenzen zijn gezonden tussen Elten en Vaals, waarbij werd gebruik gemaakt van Nederlandse of nagemaakte Neder landse uniformen of van burgerkleding. Deze patrouilles hadden de opdracht, zich in het bezit te stellen van de bruggen bij Westervoort, over het Maas-Waalkanaal, de Maas en het Julianakanaal. In Maastricht was reeds op 9 Mei een Duitse pa trouille in burgerkleding ondergebracht bij Rijksduitsers in het stadsdeel Wijk. Daadwerkelijk is de aanwezigheid van een dergelijke, in de uniform van Neder landse militaire politie geklede, patrouille voor het eerst aan het licht getreden te Roermond, waar schermutselingen ontstonden en waar de patrouille zich aan vankelijk in oostelijke richting terugtrok. De berichten hierover schijnen de indruk te hebben gewekt van actie van partijgangers. Vóór het algemene aanvalstijdstip is bovendien plaatselijk de grens reeds door Duitse patrouilles geschonden bij Vaals, nabij Koevorden en te Winschoten, in welke laatste plaats te ongeveer 3.15 een overval op het station werd uitgevoerd. Het overschrijden van de gehele oostgrens te 3.55 ging gepaard met bombarde menten van vliegvelden door uit westelijke richting komende verbanden, die na het overvliegen van ons land boven de Noordzee keert hadden gemaakt, terwijl in de zeegaten magnetische mijnen werden afgeworpen. 63 (Zie schets/kaart Nr. 2) Er zijn geen gegevens beschikbaar, waaruit met juistheid kan worden nagegaan, op welke tijd stippen de O.L.Z. achtereenvolgens kennis kreeg van de verschillende gebeurtenissen. Getracht is, het verband tussen de genomen besluiten en de daartoe aanleiding gegeven hebbende berichten te doen uitkomen.

NIMH | 1957 | | pagina 83