Nadat de oostgrens door Duitse troepen was overschreden, had te ongeveer 5.00 een aanval met luchttroepen plaats op de vliegvelden nabij 's-Gravenhage en op Waalhaven, alsmede de bruggen bij Rotterdam, Dordrecht en Moerdijk. Na dit inleidend overzicht zal de gang van zaken op het Algemeen Hoofdkwar tier worden medegedeeld. Te 10 Mei 1.10 ging van het Co.Lvd. (waar C.-Lvd. de gehele nacht op zijn St.K. aanwezig was) per telex een bevel uit, waarin werd voorgeschreven, dat van 3.00 af alle jacht- en bombardementsvliegtuigen gereed moesten staan om onverwijld op te stijgen, dat het opstijgen zou plaats hebben op bevel van C.-Lvd., dan wel op eigen initiatief naar aanleiding van eigen waarneming of belangrijke lucht- wachtmeldingen en dat bij landing na volbrachte vlucht de vliegtuigen zich on verwijld voor een volgende vlucht moesten gereed maken. Van 1.36-2.45 werd door de luchtwachtdienst via de radio het overvliegen ge meld van zeer vele vliegtuigen van onbekende nationaliteit, die zich bewogen van oost naar west tussen de Waddeneilanden en de grote rivieren. Omstreeks 2.30 werden eveneens verschillende vluchten gemeld over de Noordzee-eilanden, die onze kust, gedeeltelijk over land, volgden in Z. W.richting en daarna over Zeeland naar België vlogen. Door het Co.Lvd. werd de inhoud van deze radiomeldingen telefonisch mede gedeeld aan de M.v.D., de M.v.Buitenlandse Zaken, het A.H.K. en de Inspecteur van de luchtbescherming. Te en na 3.20 kwamen weder meldingen binnen, dat sterke vliegtuigverbanden over Limburg naar België vlogen, terwijl andere zich over Zeeland bewogen. Zo lang deze vliegtuigen niet tot de aanval overgingen, bestond de mogelijkheid, dat het hier een grootscheepse luchtaanval op Engeland betrof. Te 3.50 was het geheel lichten juist was men op het Co.Lvd. bezig, een bevel tot opstijgen van de Jachtgroep te doen uitgaan, toen bericht binnen kwam, dat Waalhaven was gebombardeerd. Het bevel tot opstijgen werd daarop alsnog aan de (startgerede) onderdelen der Jachtgroep uitgegeven. Daarna kwamen opnieuw meldingen binnen omtrent vliegtuigformaties, die over onze oostgrens vlogen, terwijl tussen 4.00 en 5.00 het bombarderen of be schieten van de vliegparken Ypenburg, Valkenburg, Bergen, Vlissingen, Eind hoven, Haamstede en Schiphol werd gemeld. Op de Afdeling Landmacht van het A.H.K. was na de vele berichten in de avond van 9 Mei over toenemende activiteit in het grensgebied betrekkelijke stilte in de berichtgeving ingetreden, totdat het overvliegen van de vliegtuigen werd gemeld. C.-III L.K. berichtte vervolgens (op een niet meer met zekerheid vast te stellen tijdstip) een schermutseling te Roermond en stelde voor, het vernielingsplan tussen de Maas en de Peel-Raamstelling te doen uitvoeren. Hiertoe werd toestemming 64 1) Op 10 Mei ging de zon te 4,15 op.

NIMH | 1957 | | pagina 84