verleendx) en een daartoe strekkend bevel is van C.-III L.K. tussen 3.15 en 3.45 uitgegaan. Te ongeveer 3.30 berichtte de T.B.Z.L. grensoverschrijding bij Vaals 2) en te 3.40 kwam een melding van het Hoofdkwartier van het Veldleger binnen omtrent het aanhouden van een in Nederlandse uniform geklede patrouille (met kartonnen helmen) bij Didam. De T.B.F. heeft eveneens vroegtijdig grensoverschrijding bij Koevorden en bij Winschoten gemeld, doch het juiste tijdstip daarvan is niet met zekerheid bekend. Een radiobericht van 4.00 van de T.B.Z.L. meldde grensoverschrijding in ge heel Zuid-Limburg en omstreeks 4.15 berichtte de C.V. grensoverschrijding in Overijssel, Gelderland en Limburg. Te 's-Gravenhage werd de nieuwe Alexanderkazerne gebombardeerd, waarbij een groot aantal doden en gewonden vielen onder de daar gelegerde depottroepen. In de omgeving van de stad werden hevige ontploffingen gehoord, waarvan de be tekenis spoedig zou blijken. De O.L.Z., de Chef Staf Landmacht en de overige afwezige officieren van het A.H.K. werden gewaarschuwd, de adjudant van dienst van H.M. de Koningin en de Minister van Defensie werden ingelicht. Te 4.40 ging het telexbevel „vernielen" van de O.L.Z. uit, dat o.m. betrekking had op de bruggen over de IJssel en de Maas. Tussen 4.00 en 5.00 werden de bombardementen van Waalhaven, Bergen, Ypenburg, Eindhoven 3), Gilze-Rijen en Schiphol gemeld, alsmede beschieting van de vliegvelden Texel, Haamstede en Vlissingen en het door Duitse vliegtuigen afwerpen van magnetische mijnen in de zeegaten. Van de T.B.Z.L. kwam omstreeks 4.45 via Brussel telefonisch de mededeling, dat niet alleen de oostgrens allerwege was overschreden, doch dat luchtacties plaats hadden tegen het Albertkanaal, waarvan de bruggen door Duitse troepen waren bezet. Na 5.00 kwamen geleidelijk berichten binnen omtrent landing van watervlieg tuigen op de Maas te Rotterdam, van parachutisten op en in de omgeving van Waalhaven, Ypenburg, Ockenburg en Valkenburg en van landingen van vlieg tuigen op de grote autowegen nabij Zoetermeer en bij Delft en van het dalen van parachutisten bij Dordrecht en ten noorden en ten zuiden van de Moerdijkbruggen. De O.L.Z. stelde I L.K. onder bevel van C.-Vg.Holland, die onverwijld bevelen gaf voor het aangrijpen van de luchtlandingstroepen. 65 J) Aangezien de O.L.Z. en de Chef Staf Landmacht niet aanwezig waren, moet de machtiging van de Sous-Chef Staf zijn uitgegaan. Er is niet meer vast te stellen, of deze zijn chef nog telefonisch heeft geraadpleegd. In het boekwerk: „De verdediging van Noord-Limburg en Noord-Brabant, Mei 1940" is het verband tussen het bedoelde vernielingsbevel en de gebeurtenissen te Roermond verondersteld. In Maart 1955 werden gegevens verkregen, die dit bevestigden. De berichten betreffende de over vliegende vliegtuigen hebben ongetwijfeld ook hun invloed gehad; of de grensoverschrijding te Vaals te 3.20 daarbij een rol heeft gespeeld, is niet zeker. 2) De Chef Staf Landmacht heeft hiervan te ongeveer 3.30 telefonisch bericht ontvangen van de Sous-Chef Staf Landmacht. s) Het vliegveld Eindhoven was in April ontruimd.

NIMH | 1957 | | pagina 85