Omstreeks 5.00 verzocht C.-III L.K. machtiging om 2 R.H.M. in te zetten bij Mill, waar door het onvernield in handen van de vijand vallen van de brug bij Gennep een pantsertrein had kunnen doordringen tot in de Peel-Raamstelling. De toestemming hiertoe werd verleend. Omstreeks 5.30 meldde de C.V. aan de O.L.Z., dat enige bruggen over het Maas-Waalkanaal in handen van de Duitsers waren gevallen, dat bij Westervoort hevig werd gestreden, dat de vijand meer noordelijk in het gebied ten O. van de IJssel snel vorderingen maakte en dat pantsertreinen waren gesignaleerd op de spoorweg van Oldenzaal naar Hengelo en bij Westervoort. Hij verzocht machtiging, III L.K. en Lt.Div. de mars naar het N. te doen aanvangen, welke machtiging echter niet werd verleend, omdat het in het voornemen lag, deze grote eenheden eerst in de nacht te verplaatsen. Intussen kwamen meer berichten binnen omtrent de aanval, die in Zuid-Holland aan de gang was, waaruit bleek, dat de Duitsers de Maasbruggen te Rotterdam, de vliegvelden Waalhaven, Ypenburg, Ockenburg en Valkenburg in bezit hadden genomen. De Chef Marinestaf gaf opdracht aan de volgende schepen om de Nieuwe Wa terweg op te varen en het vliegpark Waalhaven en de Maasbruggen onder vuur te nemen: Hr.Ms. torpedoboot Z.5, die zich te Hoek van Holland bevond; Hr.Ms. motortorpedoboot 51, die zich op de werf Gusto te Schiedam bevond; Ille Divisie hulpmijnenvegers, bestaande uit 5 trawlers, die te Hoek van Holland lagen. Op grond van de berichten over de Duitse opmars in Noord-Limburg en de toestand in het hart van het land, besloot de O.L.Z. omstreeks 6.40, III L.K. en Lt.Div. de verplaatsing toch te doen aanvangen. C.-III L.K. ontving hiertoe rechtstreeks telefonisch bevel en de C.V. werd ingelicht. Er werd daarbij nog geen wijziging gebracht in het marsplan van Lt.Div. in verband met de aanval op de Moerdijkbruggen1). Tussen 8.00 en 8.15 kwamen per radio en per postduif enige berichten van de T.B.Z.L. binnen, inhoudende, dat de gehele oostoever van de Maas in Duitse handen was, dat de bruggen te Maastricht waren vernield, dat de T.B.Z.L. geheel was ingesloten en onderhandelde over overgave. Te 7.45 werd bij C.-Lvd. een dossier gebracht, dat was buit gemaakt op een af geschoten en in de Adelheidstraat (5 minuten van het stafkwartier van C.-Lvd.) neergestort vliegtuig. Het dossier was van de 5e Comp. van I.R. 65 van 22e Luft- landedivision. Daaruit bleek bij vluchtige kennisneming, dat deze divisie opdracht had, zich van 's-Gravenhage meester te maken en Regering en Opperbevel ge vangen te nemen. Het werd naar de O.L.Z. gezonden, die C.-Vg.Holland van de inhoud in kennis stelde en hem opdroeg, tot elke prijs te verhinderen, dat 's-Gra venhage in handen van de vijand viel (waartoe de toegangen tot de stad moesten worden afgesloten), de verloren gegane vliegvelden rondom 's-Gravenhage te her overen en het tussenterrein te zuiveren. Te 8.30 berichtte de C.V., dat alle bruggen over de IJssel waren vernield. 66 0 Het is mogelijk, dat er toen nog geen juist inzicht bestond in de toestand bij Moerdijk.

NIMH | 1957 | | pagina 86