waren in Duitse handen. C.-Vg. Holland had opdracht gegeven, het Biesbosch- detachement torpedisten, dat zich te Werkendam bevond, naar Dordrecht te zenden. C.-Groep Kil van het Zuidfront-Vg.Holland had bericht, dat het eiland van Dordrecht en de Moerdijkbruggen in handen van de vijand waren en toestemming verzocht, met zijn artillerie de bruggen te doen vernielen. Hij was doende, een front aan de Kil te vormen en zijn noordvleugel te beschermen in verband met de aanval op Waalhaven. De O.L.Z. gaf geen toestemming, de Moerdijkbruggen met artillerie te beschie ten, doch wenste integendeel, dat deze niet door artillerivuur zouden worden be schadigd. Uit de binnenkomende berichten bleek voorts, dat de jacht- en bombardeer- vliegtuigafdelingen zware verliezen hadden geleden. De O.L.Z. achtte het nood zakelijk, dat alle luchtstrijdkrachten in de eerste plaats zouden worden gebruikt voor het verkrijgen van de vrije hand in Zuid-Holland. Hij zond daarom te 10.20 het: volgende bevel aan C.-Lvd. en C.-Vg.Holland: Hierdoor kreeg C.-Lvd., die zich voor zijn persoon verder ophield bij C.-Vg. Holland (terwijl zijn St.K. niet van plaats verwisselde), de beschikking over alle nog intacte luchtstrijdkrachten, ook die van het onder de C.V. ressorterende 2 Lv. R., waardoor weliswaar een zo economisch mogelijk gebruik van de weinige vlieg tuigen kon worden gemaakt, doch het nadeel ontstond, dat de C.V. niet meer rechtstreeks bevelen kon geven aan 2 Lv.R. Te ongeveer 10.50 x) telefoneerde de militaire attaché te Parijs, die ingevolge de eerder besproken instructie een onderhoud had gehad met generaal Gamelin, met het Hoofd van de sectie operatiën van het A.H.K. en deelde deze mede, dat aan het verzoek om een legerkorps van 4 divisiën over zee naar Nederland te zen den, niet kon worden voldaan, dat de bekende Franse voornemens in uitvoering waren, t.w. dat de strijdkrachten aan de Franse noordgrens een eerste sprong maakten naar de lijn Antwerpen - Leuven - Namen en dat het linker leger onder generaal Giraud in beginsel voor Noord-Brabant was bestemd, doch dat nopens het optreden daarvan nader zou worden beslist na aankomst te Antwerpen. 'erzocht werd, van Nederland uit verband met generaal Giraud te Antwerpen op te nemen. Een regiment infanterie zou van Duinkerken over zee naar Walcheren worden vervoerd, hulp met luchtstrijdkrachten zou worden verleend door Enge land. Naar Nederland zou een militaire missie worden gezonden onder leiding van generaal Lascroux en, in afwachting van diens komst, zou generaal Mittel- hauser als voorlopig gedelegeerde per auto naar Den Haag vertrekken via Ant- 69 „C.-Lvd. treedt onverwijld onder de bevelen van C.-Vg.H. Concentratie van alle luchtstrijd krachten voor de verdediging van het hart van het land. Ik vestig de bijzondere aandacht van C.- Vg.H. op het dezerzijds aan hem toegezonden buitgemaakte bevel van 22 Duitsche I.D." Omtrent het juiste tijdstip bestaat verschil van mening. De voorm. militaire attaché te Parijs noemt het tijdstip 11.30 d.i. 10.50 Ned. tijd. Het voorm. Hoofd van de sectie operatiën van het A.H.K. vermeldt 10.00, het tijdstip, waarop een bom insloeg in de Casuaristraat te 's-Gravenhage.

NIMH | 1957 | | pagina 89