Dordrecht te bezetten. C.-Vg.Holland vroeg en verkreeg nu machtiging van de O.L.Z. om de Lt.Div. de Noord te doen overschrijden en te doen aanvallen op Waalhaven. Bovendien gaf hij opdracht aan C.-Groep Spui van het Zuidfront, om 3 G.B. (welk bataljon in het bruggenhoofd Willemstad was aangekomen) over het Hollandsch Diep te doen gaan en ter beschikking te stellen van C.-Groep Kil. Hij gaf aan C.-Groep Kil opdracht, op nader bevel 3 G.B. uit Z. richting op Waalhaven te doen aanvallen en zond door tussenkomst van de kantonnements- commandant te Gorinchem (C.-I-23 R.I.) een bevel aan C.-Lt.Div., om een batal jon wielrijders naar Dordrecht te zenden en met de divisie de Noord te overschrij den over de brug bij Alblasserdam, de Duitse troepen op IJsselmonde aan te vallen en zich in het bezit te stellen van Waalhaven 2). Te 14.00 werd bij de Engelse luchtvaartattaché opnieuw aangedrongen op het bombarderen van Waalhaven en te 17.00 werd hem medegedeeld, dat bombarde ment van Ypenburg, Ockenburg en Valkenburg niet meer nodig was, daar deze vliegvelden inmiddels waren heroverd 3). Later werd van Engelse zijde een lucht bombardement van Waalhaven toegezegd. In verband met berichten, dat 6 G.B. er niet in kon slagen, de Duitsers uit het bruggenhoofd Moerdijk te verdrijven en om bombardement uit de lucht verzocht, werd een desbetreffende opdracht verstrekt aan 1-1-1 Lv.R., die te 16.50 werd uitgevoerd 4). In de loop van de namiddag berichtte de C.Z., dat de commandant van een Franse gemotoriseerde divisie zich te 15.00 bij hem had gemeld en had mede gedeeld, dat zijn troepen in Zeeuwsch Vlaanderen waren aangekomen, naar Wal cheren zouden worden overgezet en vervolgens naar Noord-Brabant zouden op rukken Er hadden zich bovendien andere Franse verbindingsofficieren bij de C.Z. vervoegd, die geen nadere instructies hadden en er was een Engelse torpedo- bootjager binnengelopen, waarop zich een Engels vernielingsdetachement bevond. Wat de aankomst van Engelse strijdkrachten betreft, zij medegedeeld, dat de Engelse Marine-attaché in de vroege morgen aan de Chef van de Marinestaf had medegedeeld, dat Engelse vernielingsdetachementen met torpedobootjagers zou den worden aangevoerd naar IJmuiden, Hoek van Holland en Zeeland en dat hun 72 C.-3 G.B. ontving de opdracht om over het Hollandsch Diep te gaan te 13.00. Het bevel bereikte C.-Lt. Div. te Molenaarsgraaf eerst te 17.00. Hij had het vorige bevel ver keerd begrepen en had reeds bevelen gegeven voor het bezetten van het Merwedefront, die in uit voering waren. 3) Waalhaven is (vermoedelijk te 14.35 en 16.00) door Engelse vliegtuigen gebombardeerd. Ypen burg is nog door een Engels vliegtuig gebombardeerd, toen dit niet meer nodig was. 5CX vliegtuigen wierpen 29 bommen nabij station Lage Zwaluwe. 5) De C.Z. heeft vermoedelijk niet goed begrepen, wat de Franse plannen inhielden. De kolonel de Beauchesne, die zich bij hem had gemeld, was met een gemotoriseerde verkennings groep over Zeeland naar Noord-Brabant gezonden. Een andere gemotoriseerde verkenningsgroep rukte over Antwerpen naar Breda. De kolonel moest met deze beide verkenningsgroepen op de noordvleugel van een gemechani seerde divisie, die naar de lijn Tilburg Turnhout oprukte, optreden, doch in Zeeland eerst de ver plaatsing naar Walcheren en Zuid-Beveland van een detachement, die over zee zou hebben plaats, beveiligen.

NIMH | 1957 | | pagina 92