groepen parachutisten moesten nog worden uitgeroeid. Een sterke groep bevond zich in de bossen bij Ockenburg, verspreide groepen in het Westland, nabij Zoetermeer en in het bos Staalduinen, ten O. van Hoek van Holland. De op vliegveld Valkenburg gelande vliegtuigen waren voor een groot deel in brand geschoten en de Duitsers hadden zich genesteld in Valkenburg, nabij Wassenaar (de Pan), terwijl in de duinen neergekomen parachutisten en de be manning van op het strand gelande vliegtuigen zich nestelden aan de Wassenaarse Slag. In Rotterdam hielden de Duitsers een steunpunt op de noordoever van de Maas bezet, waarin zij werden afgegrendeld, terwijl zij de zuidoever (noordoever van het Noordereiland) hadden bezet en vandaar uit de noordoever onder vuur hielden. Hr.Ms. van Galen werd in de Nieuwe Waterweg door vijandelijke luchtactie buiten gevecht gesteld, zodat het schip ternauwernood nog de Merwehaven wist te bereiken, doch daarna zonk. De bemanning werd ingedeeld bij de marinetroepen te Rotterdam. In verband hiermede werd de opdracht aan Hr.Ms. Johan Maurits van Nassau en Flores ingetrokken. Eerstgenoemd schip werd doorgezonden naar Den Helderx), terwijl de Flores naar Zeeland terugkeerde. Bij Dordrecht bleven de Duitsers in het bezit van de bruggen, terwijl verster kingen uit op Waalhaven gelande troepen aldaar aankwamen. Het depot ponton niers en torpedisten, versterkt met het detachement Biesbosch uit de Groep Mer- wede, wist de vijand buiten Dordrecht te houden en onderdelen van de Groep Kil hadden in de buitenwijken enkele punten bezet. C.-Groep Kil had een ijle verdedigingslinie doen bezetten aan de Kil en had een versterkt bataljon opdracht gegeven, over de Kil te gaan en, in noordelijke richting aanvallende, contact met het Dordrechtse garnizoen te maken. Deze aanval werd door artillerie gesteund. Voorts verleende artillerie van de Groep Kil steun aan 6 G.B. ten Z. van de Moerdijkbruggen, terwijl eveneens artillerievuur werd afge geven op de Duitsers, die de noordelijke landhoofden der bruggen hadden bezet. Van Engelse zijde was een luchtbombardement op Waalhaven toegezegd van 10 Mei 21.00 tot 11 Mei 2.20. C.-Vg.Holland had dit aan C.-Groep Kil en aan C.-Lt.Div. medegedeeld. Eerstgenoemde gaf aan C.-3 G.B., toen deze zich in de avond meldde, opdracht, de Oude Maas bij de Barendrechtse brug en verder westelijk te overschrijden en bij het einde van het bombardement aan te vallen op Waalhaven, in samenwerking met mariniers, die uit Rotterdam zouden aanvallen 2). Toen C.-Vg.Holland te 22.35 mededeelde, dat het luchtbombardement later zou eindigen en dat de Lt.Div. vertraging had, zodat zij eerst bij het aanbreken van de dag zou aanvallen, handhaafde C.-Groep Kil toch zijn bevel aan C.-3 G.B. 74 De Johan Maurits van Nassau kreeg grote vertraging, doordat een boeiketting in de schroef ge raakte, toen het schip buiten de boeien om wilde varen, teneinde magnetische mijnen te vermijden. 2) Dat mariniers zouden aanvallen, berustte op de bevelen van C.-Vg. Holland, doch was niet juist.

NIMH | 1957 | | pagina 94