Het Engelse luchtbombardement op Waalhaven begon 10 Mei 21.00 en duurde tot 11 Mei 3.30, gedurende welke periode elke 3 a 5 minuten door een vliegtuig bommen werden geworpen. Op het eiland van Dordrecht werden Duitse versterkingen door de lucht aan gevoerd. Daar 6 G.B. er niet in was geslaagd om de Duitsers uit het bruggenhoofd ten Z. van de Moerdijkbruggen te verdrijven, liet de O.L.Z. door de C.Z. aan de eerder- bedoelde Franse „divisiecommandant" verzoeken, zo snel mogelijk naar de Moer dijkbruggen op te rukken. Later ontving hij echter bericht, dat de Franse kolonel had geantwoord, dat dit buiten zijn opdracht viel. Bij het Veldleger verliepen de gebeurtenissen als volgt. De bruggen over het Maas-Waalkanaal bij Heumen en Hatert waren niet kunnen worden heroverd en de Duitsers drongen op. Bij Mook hadden Duitse troepen de Maas overschreden. In verband hiermede gaf de C.V. te 13.50 bevel aan C.-Groep Maas-Waal, ver tragend terug te trekken op de Maas-Waalstelling. In de Betuwe werd hierdoor en door de opmars van de Duitsers ten N. van de Rijn, de Groep Betuwe op de twee vleugels bedreigd, terwijl overtocht van de Duitsers over het Pannerdensch kanaal (zelfs brugslag) was gemeld en de verbin ding met het fort Pannerden was verbroken. Daarom gaf de C.V. te ongeveer 19.30 bevel, dat de Groep Betuwe moest terugtrekken en dat een bataljon daarvan per trein moest worden vervoerd naar Leerdam, ter versterking van de Groep Merwede, terwijl het andere bataljon ter beschikking van C.-Brig.A moest komen. Aan de IJssel hadden de Duitsers reeds vroegtijdig de rivier bij Westervoort en Doesburg geforceerd en een Duitse colonne rukte over Arnhem op naar Wage- ningen en Ede. Onder druk daarvan week 4 R.H. naar het westen uit op de stel lingen. Bij Zutphen werd de IJssel in de namiddag geforceerd, waarna de Duitsers naar het Apeldoornsch kanaal oprukten. De onderdelen van Groep IJssel-Zuid weken uit of vielen in 's vijands handen. Ten N. van Zutphen had geen rivierovergang plaats. Wel bevond zich vijand te Deventer en ten N. daarvan en werd de te Zwolle aanwezige compagnie infanterie afgesneden, doch Groep IJssel-Noord was geheel intact. Ill L.K. had te ongeveer 19.00 de Maas zonder ernstige verliezen overschreden. De C.V. had met een bataljon van dit L.K. Vak Sleeuwijk van Groep Merwede doen versterken, welk Vak grensde aan de Biesbosch, waar ook parachutisten waren gedaald. Te 16.00 had C.-III L.K. het bevel in Noord-Brabant overgedragen aan C.-Peel Div., die nu weder T.B.N.Br. was. De C.V. had de tweede fase van de terugtocht van III L.K. naar de Waal vastgesteld op 22.00 en in verband daarmede de aanvang van de terugtocht van Brig.B op 24.00. 75

NIMH | 1957 | | pagina 95