C.-Stelling Den Helder meldde te ongeveer 16.00 aan de O.L.Z. de aankomst van de troepen van de T.B.F. bij de Afsluitdijk en het doorzenden daarvan naar Noord-Holland. Hij verzocht, deze troepen onder zijn bevel te mogen nemen, hetgeen de O.L.Z. toestond. Te ongeveer 22.00 telefoneerde de T.B.N.Br., dat Duitse troepen, naar schatting een divisie sterk, bij Mill tot de aanval waren overgegaan na artillerie- en mijn- werperbeschieting en vliegtuigaanvallen en dat doorbreking aanstaande scheen. Voorts waren de stellingen aan de Heldenschedijk (Z.O. van Meyel) door de Duitsers vermeesterd en trokken Duitse colonnes ten Z. van Weert van oost naar west, zodat C.-Peel Div. omvatting van zijn rechtervleugel vreesde. Nu zijn voornaamste taak was uitgevoerd, had hij besloten, ter voorkoming van vernietiging, terug te trekken op de Zuid-Willemsvaart en deze terugtocht te doen aanvangen op 11 Mei 2.00 2). De Chef Staf Landmacht, met wie hij telefoneerde, liet de beoordeling over de noodzakelijkheid van de terugtocht aan de T.B.N.Br. over, doch adviseerde, indien hij daartoe besloot, deze te doen aanvangen te 24.00 in verband met de korte nachten en het luchtgevaar overdag. Te ongeveer 21.00 had intussen de militaire attaché uit Parijs met een kapitein van Sectie III getelefoneerd en medegedeeld, dat hij te ongeveer 18.15 (Ned.tijd) bij generaal Gamelin was ontboden en van deze de volgende mededeling had ontvangen 76 le. De eerste troepen van de linkervleugel van de Franse strijdkrachten zijn te 16.30 3) in Zeeuwsch Vlaanderen aangekomen en zijn de overgang over de Schelde begonnen. Het totaal krachten dat naar Zeeuwsch Vlaanderen zal komen, zal waarschijnlijk ongeveer twee regimen ten bedragen. 2e. Het regiment, dat overzee wordt aangevoerd en waarbij een Afd. artillerie, is onderweg. 3e. Rechts van het leger van generaal Giraud hebben de Engelsen te 12.00 4) de Frans-Bel gische grens overschreden. 4e. De Franse troepen rechts daarvan hadden te 12.00 4) de lijn Mons - St. Hubert - Arlon be reikt. 5e. De opmars der Franse en Britse troepen is niet door Duitse luchtstrijdkrachten gehinderd. 6e. Het ligt in de bedoeling het leger van generaal Giraud zoo spoedig doenlijk naar de streek Breda - Tilburg te brengen, ten einde daar het verband tusschen de Nederlandse en de Bel gische troepen tot stand te brengen. 7e. In verband daarmede dringt generaal Gamelin erop aan, dat de troepen, die de Peel - Raam- stelling bezetten, eventueel naar het westen terug trekken en dat door die troepen verband wordt opgenomen en onderhouden met de troepen van generaal Giraud. 8e. Generaal Gamelin zou gaarne op de hoogte worden gesteld tot waar de Duitse troepen in Nederland zijn opgerukt. 4) Dit was onjuist. 2) De zuidvleugel bij Weert en Nederweert aan de Zuid-Willemsvaart werd dus niet verplaatst, terwijl hier volgens de T.B.N.Br. omvatting dreigde. Om een dreigende omvatting te ontgaan, had deze vleugel moeten worden teruggenomen. Overigens werd de omvatting eerst op 11 Mei uitgevoerd. 3) Dat is 15.50 Ned. tijd. 4) Dat is 11.20 Ned. tijd.

NIMH | 1957 | | pagina 96