Een deel der vissersvloot heeft hieraan gevolg gegeven, doch vele vissersschepen liepen die dag de haven van IJmuiden binnen, die naar Amsterdam werden door gezonden. In de vooravond van 10 Mei was te ongeveer 17.30 de volgende dagorder van de O.L.Z. uitgegaan, die tevens per radio werd uitgezonden. Op 10 Mei werden door de O.L.Z. de Legerberichten uitgegeven, die zijn op genomen als Bijlage A. I. Daaruit blijkt, dat er meldingen waren binnengekomen, die niet met de werke lijkheid overeenstemden. Zo zijn er (voor zoveel bekend) geen parachutisten in burgerkleding neergekomen; men kende de speciale parachutisten-uniform niet. Verder waren niet alle bruggen over de Maas gesprongen, want die bij Gennep was onvermeld in 's vijands handen gevallen. Van de zes pantsertreinen, die elk gevolgd door een troepentrein, ons land waren binnengekomen, zijn er slechts twee beschadigd, nl. die te Westervoort en die te Buggenum en bij Venlo was er dus geen met de brug de lucht ingegaan. Beschouwing over 10 Mei Aan het einde van deze eerste oorlogsdag had de vijand grote successen geboekt. De verrassende luchtaanval had hem weliswaar niet in het bezit van 's-Graven- hage gesteld, zodat dit gedeelte van zijn aanval was mislukt, doch hij was meester van de bruggen bij Moerdijk, Dordrecht en Rotterdam. Zijn aanval op 's-Gravenhage had bovendien tot gevolg, dat het gehele I L.K. en een aantal depottroepen waren gebonden, terwijl de aanval op de as Rotterdam - Moerdijk het nodig had gemaakt, troepen van het Veldleger naar Rotterdam te zenden en Lt.Div. in te zetten voor herovering van Waalhaven, waar de vijand nog steeds troepen aan de grond bracht. De mogelijkheid, dat de Duitsers een luchtlandingsactie tegen Amsterdam zouden uitvoeren, was ten slotte aanleiding geweest, een regiment van het Oost- front-Vg.Holland daarheen te zenden. Buiten de Vesting Holland was het tempo van de Duitse opmars belangrijk sneller dan men had verwacht. 78 Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen aan het Nederlandsche leger Haar hooge tevredenheid te betuigen over de wijze, waarop de Nederlandsche troepen zich tegen den schender van onze neutraliteit verzetten. Hierdoor kan de strategische overval van den vijand als mislukt worden beschouwd. In alle delen van het land houden onze troepen, voor zoover hun opdracht hiertoe leidde, verbeten stand en treden zij den vijand waar noodig zelfs onversaagd en met succes tegemoet, de uitvoering van diens doeleinden vernietigend. Dè flinke houding onzer troepen weerspiegelt zich in de stemming van ons volk, die van vast beraden rust getuigt. De Generaal, Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, WINKELMAN.

NIMH | 1957 | | pagina 98