links en rechts van deze twee ongeveer even grote batterijen worp- geschut. De gehele artilleriemassa besloeg een lengte van 800 meter; verder stonden rechts en links nog enige afzonderlijke batterijen. Om drie uur des morgens werd het vuur geopend. Salisch meldde de 9e, dat de kanonnen reeds 'goed effect' hadden gedaan, doch meer bijzonderheden vernemen wij uit het kamp der tegenpartij. Reeds om 10 uur was in het bastion 'Des Capucins' een bres van 16 m breed, tengevolge van de mindere kwaliteit van het metselwerk, die reeds boven ter sprake kwam. Dit kon des te ge makkelijker plaats hebben, omdat de tien meter hoge muur uit de verte zichtbaar was, en dus over de bedekte weg heen in bres kon worden gelegd. Een der nadelen van de bevestigingswijze van Vauban doet zich hier gevoelen. Trouwens, wij laten de schrijver van het dagboek nog even aan het woord, waar hij getuigt: T'artillerie des ennemis étoit si bien servie que leurs bombes, leurs canons et leurs obus ne laissaient pas de faire brèche aux endroits mêmes qu'ils ne voyaient pas'. Niet minder hevig was de uitwerking der bommen, granaten en brandprojectielen, waarmee de binnenruimte der stad werd over stelpt. In drie of vier uur tijd stond de halve stad in brand, o.a. het gouvernementshuis en het stadhuis. Het zelfde lot trof een aantal bakkerijen en brouwerijen, zodat het uitdelen der levensmiddelen stoktehet werken in de bedekte weg moest worden gestaaktde artillerie werd tot zwijgen gebracht door het vernielen van beddingen en affuiten. Zelfs officieren en soldaten, die in Keizersweert en Landau waren geweest, hadden zoiets nog niet bijgewoond. Tot des avonds tien uur hield het vuur aangedurende de nacht werden, zo lezen wij, alleen nog 'stinkpotten' geworpen. De 1 oe duurde het ongenadig bombardement wederom van de dageraad tot het invallen van de duisternis. Wij vinden aangetekend, dat gepoogd werd, de hoofdkerk te sparen, voor zover men althans op het neerkomen van bommen enige staat kon maken. De belege raars waren des nachts tevoren reeds begonnen aan de tweede paral lel te werken, en gingen, dank zij hun heftig vuur, thans hiermee ook overdag voort, zonder dat de vijand er veel tegen kon doen. Een gelukkige bomtreffer vernielde deze dag een balk in de sluis, die het water van de Lys ophield. Nu was een grote buskruitvoor- raad opgelegd in blekerijen, die thans dreigden overstroomd te worden; de Fransen waren dus wel genoodzaakt ook de lager gele gen sluizen te openen, en het water vrije doortocht te laten. De belegerden hoopten de sluis des nachts te herstellen, maar tegen de avond vernielde een tweede bom haar voor goed. De geallieerden 103

NIMH | 1959 | | pagina 127