bemerkten het buitenkansje pas door het vallen van het water boven de stad. Behalve dat de Lys nu voortaan voor allerlei vervoer bruik baar werd, behoefden zij ook geen vrees meer te koesteren voor hun communicati eb ruggen De bres in het 'Bastion des Capucins' verkreeg deze dag reeds een breedte van 30 'toises' d.i. 60 meter, en bovendien ontstond een grote bres in het bastion Wervik. Om te voorkomen, dat de bressen beklimbaar werden, werden 100 man belast met de moei zame taak, het afgestorte puin te verwijderen. Hoe hevig de beschieting was, blijkt wel uit een kort briefje, dat Caraman in de avond van de 1 oe aan Vendome zond, met de onder staande noodkreet 'De Menin le 10 aoust a 10 heures du soir. Nostre estat est sans doute ignore; quoyque les ennemis n'ayent fait qu'une ligne paralelle a 140 toises de nostre palissade nous ne laissons pas d'avoir deja deux grandes breches; l'on nous bat avec tant de fureur qu'apres la prise du chemin couvert, en huit ou dix heures la place sera toute ouverteil faut que le general en soit informé; nos ecluses sont rompues'. De opperbevelhebber kon voorlopig weinig troost geven, getuige het antwoord 'a Mr de Caraman. je viens de recevoir vostre billet du dix avec les deux du onze l'armée ne peut etre assemblee que le vint; je feray tout mon possible pour vous secourir, tenés le plus longtems que vous pourrés, je ne puis comprendre que la place puisse etre si pressée en huit jours de tranchéeostés les decombres de vos breches et retranchés si vous pouvés les gorges de vos bastions'. Des nachts werkten de geallieerden aan de tweede parallel, op ongeveer 80 m van de bedekte weg. De 11 e begon het bombardement bij het aanbreken van de dag met onverzwakte hevigheid. De steeds verergerende toestand der bressen gaf de verdedigers aanleiding, met het puinruimen ook over dag voort te gaan. Een zestigtal manschappen nam, tegen goede be loning in geld, het gevaarlijke werk op zich. Doch na een uur werken kwam opeens een zodanig kwantum metselwerk en zand omlaag, dat vijf of zes man werden bedolven. De overigen gaven er toen de brui aan, doch beloofden, 'snachts te zullen doorgaan. 104

NIMH | 1959 | | pagina 128