gehele garnizoen krijgsgevangen wordt met behoud van degen en bagage. Om vijf uur des namiddags wordt de Mechelse poort in geruimd. Natuurlijk is Vleertman de eerste die het bericht in Den Haag brengt, wat hem van de zijde der Staten een gouden medaille op levert. Het beleg was, toen er eenmaal ernst mee werd gemaakt, nog vlot van stapel gelopen, en men was het er over eens, dat het droge weer hiertoe zeer had meegewerkt. De 8e September verlaat het garnizoen de stad om naar Maas tricht te worden weggevoerd. Het bestond uit twee Franse en een Spaans bataljon, twee eskadrons of vier compagnieën dragonders, en twee detachementen infanterie, een Frans en een Spaans, van resp. 4 en compagnieën, welke alle tezamen een 2000 man uitgemaakt zullen hebben. Meredyth werd gouverneur in naam van Karel iii, met een garnizoen van joo man. Een lijst van binnen Dendermonde gevonden geschut vermeldt 22 stukken, w.o. 3 van 24 pond, 4 van 12 pond en 14 van 6 tot 2,5 pond. Er waren vrij veel Zwitsers onder de bezetting, die merendeels in dienst van de Staten overgingen1). Reeds dadelijk na de val van Meenen was besloten, de veldtocht te beëindigen met het innemen van Ath. Marlborough had meer gevoeld voor een beleg van Ieperen, en strategisch zou dit ook on getwijfeld de voorkeur hebben verdiend. Uit Franse bronnen weten wij thans, dat het beleg van de zijde van Vendome geen ernstige tegenwerking zou hebben ondervondendat de Fransen althans in geen geval een slag zouden hebben gewaagd, en Marlborough met zijn flair' voor de geestesgesteldheid en voornemens in het vijandelijk kamp, zal ook in dit geval wellicht 's vijands bedoelingen hebben doorgrond. De wens om gedurende de aanstaande winter Brussel en de grote Brabantse steden voor aanslagen te beveiligen, gaf echter bij de keus de doorslag 2). Het gros der krijgsmacht kreeg wederom de taak, het beleg te dekken, waartoe uit de aard der zaak een andere opstelling nodig was. Nadat bij Potte zes bruggen over de Schelde zijn geslagen, ver wisselt het leger 9 September van oever, waarna het in Z.O. rich- Eur. Mere. 223-227, 230; Murray III-115", 116. Lijst der gevangen officieren: Cuper, Dagboek 124, lijst van veroverd geschut: R.v.St. 662 (Ingek. miss. 1706). 2) Ook volgens Vendome ging de keus tussen Ieperen en Ath. Hij was overtuigd, dat de keus op het laatste zou vallen, met het oog op de winterkwartieren. Doornik kwam blijkbaar niet in aan merking. Een memorie hierover bij Cuper, 160 vlg. Wat Ieperen aangaat verwachtte Marlborough te veel vertraging in de aanvoer der benodigdheden: Coxe 11-75", Vendome aan de koning 2£ Aug. 1706, bij Pelet VI-110 vlg. 117

NIMH | 1959 | | pagina 141