bij het fourageren en andere gelegenheden paarden buit te maken een heilzame schrik inboezemden. Men berekende dan ook, dat de kosten, verbonden aan het in vaste dienst nemen van enige compag nieën huzaren, ruimschoots zouden opwegen tegen het geld, dat men anders aan het vervangen van verloren gegane paarden zou moeten, besteden. Intussen was voor Ath, na drie dagen en nachten werken, de artillerie de 23e in batterij gebracht, en in de morgen van de 24e September deed een geduchte reeks kanonnen, houwitsers en mor tieren zich horen. De opgaven, welke Ouwerkerk, de gedeputeerden, Cuper in zijn dagboek, en de gedetailleerde kaart bij Rousset geven aangaande de sterkte der artillerie, stemmen geen van alle geheel overeen; zeker is echter, dat meer dan 60 halve kartouwen en 40 houwitsers en mortieren in werking zijn gebracht. De kaart bij Rousset ver meldt zelfs totaal 80 kanonnen; volgens Ouwerkerk werd het vuur geopend met 62 vier en twintig ponders; het is dan ook niet on waarschijnlijk, dat in de loop van het beleg nog nieuwe batterijen zijn gebouwd. De groepering der batterijen blijkt het duidelijkst uit de platte grond bij Rousset. Bij combinatie van de schriftelijke berichten kan men haar als volgt weergeven a. een bresbatterij van 21 stukken van 24 pond tegenover de linker- face van het bastion Luxembourg b. een dito van 31 stukken tegenover de linkerface van het bastion Oostelijk van de poort naar Bergen; c. een batterij van 9 stukken van 24 pond voor vuur op de linker facen van het bastion Luxembourg en van de voor dit bastion gelegen tenaille d. een ketel van 8 mortieren en 10 houwitsers; e. een id. van 7 mortieren en 10 houwitsers; f. een batterij van 8 kanonnen (w.s. twaalfponders) en 4 houwitsers voor vuur tegen de rechterflank van het bastion Oostelijk van de poort naar Bergen. (Deze flank bestrijkt de gracht vóór het bas tion Luxembourg. De batterij leent zich tevens voor enhlering van de linker face van het bastion Luxembourg) g. een batterij van 1 o stukken voor vuur tegen de rechter face der tenaille voor het bastion Luxembourg, de bedekte weg vóór deze tenaille, en de rechterflank van het bastion ten Oosten van de poort naar Bergen. 124

NIMH | 1959 | | pagina 148