Daar de toestand der bressen bedenkelijk werd, gingen de Fransen voort met het verwijderen van het puin, en begonnen zij met het opwerpen van retranchementen op de bedreigde bastions; door middel van Friese ruiters, met kettingen aan elkaar bevestigd, wer den deze stormvrij gemaakt. De communicatie met de buitenwerken werd moeizaam gaande gehouden door het vervangen en herstellen van de door de bommen ontredderde vlotten en overgangsmiddelen. In de stad, zo lezen wij, ontstond in de nacht van de 26e op twee plaatsen brand. Blijkbaar echter hebben de verwoestingen op verre na niet zo'n omvang aangenomen als in Meenen of Oostende. Cuper die na de overgaaf de stad herhaaldelijk bezocht en verscheidene gebouwen betrad, spreekt met geen woord van aangerichte schade; het Franse journaal evenmin, behalve dan dat het de twee branden vermeldt. Teleurgesteld over de trage vordering die gemaakt werd, besloten de belegeraars het maar weer met een bestorming te beproeven. Zij zou in de nacht van de 29e op de 30e September geschieden, en de nodige beschikkingen werden reeds getroffen, toen de 29e 's mor gens bleek, dat de Fransen des nachts de twee uitspringende hoeken van de bedekte weg hadden ontruimd. Dit gaf weer moed, en men besloot nu, weer voort te gaan met sapperen, en zich aldus van de bedekte weg meester te maken, 'het welcke', zeggen de gedepu teerden, 'wel een paer dagen langer ophouden sal, maar ook zal men op die maniere de menschen sparen' x). In de nacht, die aanvankelijk voor de bestorming bestemd was geweest, gingen de sappeurs dus door met zich al gravende vooruit te werken. And through their pilisods We wrought several roads And their set our gabions' aldus beschrijft John Scot deze wijze van terrein winnen. De vorderingen van deze nacht bestonden hierin, dat de sappeurs bij de rechter attaque in de bedekte weg doordrongen en er een logement maakten, terwijl aan de linker attaque twee logementen werden gemaakt tegen de palissaden, dus op de kruin van het glacis. Hoewel een bestorming zeker grotere verliezen zou hebben gekost, kwamen de luttele meters terreinwinst toch vrij duur te staanbij de rechter attaque 40- $o doden en gewonden, bij de linker, waar men nog niet eens door de palissaden heen was, een honderdtal. Tot de gewonden behoorde graaf Maurits van Nassau-Ouwer- X) Verbaal ged. te velde 30 September 1706 (St.Gl. 8222). Ouwerkerk schrijft de 28e aan de St.Gl. 'men vind de plaetse beter in staet en sterker als de ingenieurs in den beginne haer hadden ingebeelt' 127

NIMH | 1959 | | pagina 151