398-421 Hoofdstuk XI. Aanval op Brussel. Overtocht over de Schelde. 421-439 Hoofdstuk XII. Ontzet van Brussel. Inneming van Gent en Brugge. 439*4^9 Hoofdstuk XIII. Oorlog in Catalonië en Portugal. 43:9-462 Hoofdstuk XIV. Duitsland en Italië. Zeeoorlog. BOEK VIII DE VELDTOCHT VAN 1709 46^-469 Hoofdstuk I. Algemene toestand. Toestand bij de val van Rijssel. Franse denkbeelden over de blok kade. Zij wordt op last van de koning gehandhaafd. Chamillart. Berwick naar de Rijn. Brief van Marlborough aan Berwick. Ge allieerde detachementen. Gevecht bij Hondschoote. Aanslag v. Maximiliaan op Brussel. Aanval afgeslagen. Marlborough trekt zijn troepen bijeen. Mars naar de Schelde en overtocht. Souternon. Hautefort ontkomt. Lottum bij Gavre. Franse opstelling en tegen maatregelen. Brieven van Vendome. Marlborough naar Brussel. Verrassing van St. Ghislain. Hernomen. Het Franse leger naar de winterkwartieren, 8 December. Beleg van Gent. Capitulatie 29 December. Brugge verlaten. Geallieerden naar winterkwartieren, y Januari 1709. Boufflers verzamelt troepen. Ontevredenheid der Staatse troepen. Reden. Wederzijdse toestand. Sterkte en operatieplannen. Starhemberg. Versterking uit Italië voor de geallieerden. Dood van Noyelles. Beleg van Tortosa. Capitulatie 10 Juli. Asfeld neemt Denia. Aanval van Starhemberg op Tortosa afgeslagen. Verovering van Sardinië, 13 Augustus. Idem van Minorca. Port Mahon. Stanhope. Portugal. Geen krijgsbedrijven van aanbelang. Lauwe oorlogvoering aan de Rijn en in Italië. Legers aan de Moezel en aan de Bovenrijn. Afmars van Eugenius met het Moezel- leger. Daarna valt niets van aanbelang meer voor. Villars defensief in de Alpen. Victor Amadeus II neemt Exilles en Fenestrella. Houding van Clemens XI tegenover Oostenrijk. Critieke toestand van Frankrijk. Amsterdamse bankiers. Huguetan. Strenge winter. Gevolgen, ook voor de krijgsmacht. Onderhande lingen. Rouillé. Torcy in Den Haag. Preliminairen. Artikel 37. Door Lodewijk xiv verworpen. Mening van Eugenius over de preliminairen. XI

NIMH | 1959 | | pagina 15