de vuurgloed duidelijk waar te nemen, en men schatte dat er dertien hooimijten waren afgebrand. Het 'detail van d'entreprise', dat Cronström de Staten-Generaal toezond hebben wij niet aange troffen, zodat wij niet weten, op welke wijze de brand is gesticht1). Dat men ook onzerzijds met aanslagen rekening hield, bewijst een uitvoerig memorie onder de titel: 'Disposition pour le secours de Courtray en cas que les ennemis voulussent tenter de l'attaquer, fait a Courtray ce 19 Novembre 1706' 2). Zij zal door Murray of d'Ivoy of wellicht gezamenlijk zijn opgesteld. Daar de aanslag echter niet plaats vond, kunnen wij de inhoud gevoeglijk onbesproken laten. DE OORLOG IN SPANJE EN PORTUGAL IN 1706 Reeds in vorige bladzijden werd beschreven, hoe de gebeurtenis sen van de herfst en winter van het afgelopen jaar de vorming van een nieuw front op het Iberisch schiereiland ten gevolge had, het enige succes van betekenis dat de geallieerden in dat jaar hadden kunnen boeken. Uit de aard der zaak wilden de Bourbons tot elke prijs een uit breiding van de opstand voorkomen en zodra mogelijk tot herove ring van de verloren gewesten overgaan. Met grote energie rustten de regeringen van Parijs en Madrid zich dan ook ten oorlog. De ziel van het gehele Bourbonse bewind in Spanje was prinses Maria Anna Orsini, de 'camarera mayor' van de gemalin van Philips v. Na een tijdelijke verwijdering van het hof, op aandringen van de Franse gezant, die haar te grote zelfstandigheid en invloed vreesde, keerde zij onder de huidige crisis terug en aanstonds nam zij krachti ge maatregelen tot het op gang brengen en organiseren van een pro- Bourbons réveil in adel, geestelijkheid, volk en leger. Dat Spanje voor de Bourbons is behouden gebleven is zeker voor een groot deel aan haar doorzicht en geestkracht te danken. Niettemin liepen de draden der oorlogvoering over Versailles, en hier was besloten, de strijd in Spanje reeds vroeg in het jaar te her vatten. Reeds begin Januari trokken Frans-Spaanse strijdkrachten aan alle kanten het opgestane gebied binnen. Aan drie kanten werd HOOFDSTUK X (Zie Schetsen nrs. 6 en 7) x) Cronström a.d. St.Gl., Huy 12 November 1706 (St.Gl. 5013°). 2) R.v.St. 1897. 136

NIMH | 1959 | | pagina 160