na dit voor de geallieerden zo roemrijke gevecht af van verdere pogingen om de Cinca te forceren1). Even weinig succes had de hertog van Noailles bij zijn pogingen om uit het Noorden in Catalonië binnen te dringen. Hij trok de Fluvia over en vermeesterde enige naburige stadjes, doch zag geen kans om de Ter te passeren, die door het garnizoen van Gerona werd bewaakt. Hier lagen Engelse en Hollandse troepen onder Donegal; en het is zeer waarschijnlijk dat het regiment st. Amand aan de in deze streek geleverde gevechten heeft deel genomen, hoewel wij hier geen bijzonderheden van aangetekend vinden. Eind Februari waren de drie Franse korpsen in Catalonië tot staan gekomen dan wel naar Aragon teruggekeerd. In het koninkrijk Valencia verging het de troepen der twee kronen weinig beter. Hier was De las Torres begin Januari met 6000—7000 man de opmars begonnen. Een zijner eerste wapenfeiten was het innemen van het stadje Villa Real. De burgers boden, nadat de poort was opengelopen, nog drie uur hardnekkig tegenstand in de straten; tenslotte werd de gehele mannelijke bevolking, ten ge tale van 700 man, over de kling gejaagd, en vervolgens de plaats in brand gestoken. Andere plaatsen werden op soortgelijke wijze behandeld. Half Januari bereikte De las Torres Valencia. Hij bezat geen geschut, en moest zich derhalve tot een blokkade bepalen. Het was Peterborough, die hier redding bracht door een schitterend wapenfeit. Van de Ebro, waar hij Catalonië hielp verdedigen, snelde hij met ongeveer 2000 man en 800 paarden te hulp; het voetvolk dat niet snel genoeg mee kon, moest hij onderweg achterlaten. Na enige steden te hebben ingenomen, en de overgang over de Palencia door list te hebben volbracht, bereikte hij in de eerste dagen van Februari met een luttel aantal ruiters Valencia. Las Torres, in de mening, met de voorhoede van een aanzienlijke troepenmacht te doen te hebben, hief de blokkade op. Peterborough wist hem naar het Zuiden af te dringen, waar hij, van Castilië afgesneden, zich tot de verdediging moest bepalen 2). Philips v was voornemens, in het voorjaar Valencia te heroveren, en TessÉ was hiertoe in Maart met een leger onderweg, toen hem het uitdrukkelijk bevel van Lodewijk xiv bereikte om zich noch met Valencia, noch met andere vestingen op te houden, doch recht- 138 Over het gevecht bij San Esteban (tussen Monzon en Lerida)St. Amand a.d. R.v.St., Gerona 9 Februari 1706 (R.v.St. 663). Palm a.d. St.Gl., Lerida 11 Februari 1706 (St.Gl. 3918). 'Feldzüge des Prinzen Eugen' Dl VIII-4^8, 4^9 (Palm wordt hier een Engels overste genoemd); vgl. Quincy V-200. 2) Lamberty XIV, 289-297; 'Feldzüge des Pr. Eugen', VIU-4^7.

NIMH | 1959 | | pagina 162