streeks naar Barcelona op te rukken. TessÉ deelde het bevel aan koning Philips mede, en dienovereenkomstig werden de beschik kingen gewijzigd. De 12e Maart kwam de koning bij het leger aan, dat zich toen te Caspé aan de Ebro bevond. De i^e ging Tessé over de Ebro; bij Candasnos verenigde hij zich met Asfeld, die uit de richting van Saragossa was opgerukt. De Cinca zowel als de Segre werden zonder tegenstand overschreden; George van Hessen-Darmstadt, een jongere broer van de in het vorig jaar gesneuvelde, had Lerida ont ruimd en slechts een zwak garnizoen in het kasteel achtergelaten. De 27e verlaat het leger de Segre voor de mars op Barcelona, en ter zelfder tijd gaat in het Noorden Noailles over de Ter, met 1 batal jons en 13 eskadrons, waarover het commando in deze tijd werd overgenomen door Legal. De ie April komen Philips v en Lessé in het gezicht van Barce lona, en de 2e verenigen zich beide legers, met een gezamenlijke sterkte van 38 bataljons en 34 eskadrons, of 18 000 man te voet en 3000 a 3300 paarden. Nog in mars zijnde trokken de Fransen recht op het zwak bezette fort Montjuich af; tot een aanval kwam het echter naar het schijnt niet. De aanvallers bezetten daarop een nabijgelegen klooster, Santa Madrona geheten, na enige miquelets er uit te hebben ver dreven. In de stad nam de keizerlijke luitenant-veldmaarschalk Uhlefeld, die aan de Ter tegen Noailles had gestreden, het bevel op zich; hij beschikte echter nagenoeg niet over geregelde troepen. In Gerona lag o.a. het regiment mariniers van st. Amand, en deze kreeg 1 April van Karel iii hevel, zich met zijn regiment en een Duits van 1 yo man met de meeste spoed binnen Barcelona te werpen. Hetzelfde bevel ontving de generaal-majoor Donegal met een Engels en een Na- politaans regiment. Onderweg bereikte hen de waarschuwing, over zee te gaan, daar de toegang aan de landzijde reeds was afgesloten. Bij het plaatsje Arijens of Arenys, 40 km van Barcelona, bereikten zij de kust. St. Amand had zijn adjudant reeds vooruit gezonden om uit de kustplaatsen zoveel doenlijk vaartuigen naar Arenys te laten komen, doch het aantal was slechts voor de helft der troepen toe reikend. Begunstigd door de duisternis en niet minder door het geluk kwam het hele detachement, 1300 man sterk, in twee achtereen volgende nachten, van de en van de 6e April, behouden binnen Barcelona. De stad was reeds sinds de ie aan de zeekant ingesloten door een Franse vloot van ongeveer 30 linieschepen onder Toulouse en daar zich veel kleine vaartuigen bij de vloot bevonden, hadden 139

NIMH | 1959 | | pagina 163