Met bekwame spoed werd een einde gemaakt aan de korte tussen- regering der Habsburgers, die vijf weken had geduurd. De 6e verscheen eindelijk Karel iii in het leger. Hij had de 23e Juli Saragossa verlaten en had, daar de hoofdweg in handen der tegenpartij was, over moeilijke bergpaden langs een omweg over Molina het kamp moeten bereiken. Ongeveer terzelfder tijd arri veerde ook Peterborough met 8 eskadrons uit Valencia. Tot ieders grote teleurstelling bedroeg de versterking, welke beiden tezamen aan het leger toevoerden, niet meer dan bataljons en 12 eskadrons, zodat de sterkte nog slechts tot 34 bataljons en 34. eskadrons aan groeide men bleef dus tegenover Berwick nog ver in de minderheid De mislukking van de gehele veldtocht stond hiermee vast1). Dat zij door eigen schuld was veroorzaakt, daarover bestond geen verschil van meningover de vraag, aan wie de schuld was is uiter aard veel te doen geweest. Ook omstandigheden buiten vermogen der betrokkenen deden hun invloed gelden, met name de onwetend heid omtrent de operaties van das Minas. Reeds in een de 18e Mei gehouden krijgsraad was besloten, dat de mars naar Madrid van Va lencia uit zou plaats hebben. De over land af te leggen mars was on geveer de helft korter dan die vanuit Barcelona, en de rijke kust vlakte van Valencia was een goede operatiebasis. Peterborough ging met de Britse troepen vooruit om de nodige voorbereidingen te treffenAartshertog Karel zou zich met de rest van het veldleger bij hem aansluiten. Eenmaal in Valencia aangekomen, wierp Peterbo rough moeilijkheden op, vooral met betrekking tot de transport middelen. Bovendien detacheerde hij een deel zijner strijdkrachten op de vloot ter verovering van Alicante en andere kustplaatsen. Een en ander was oorzaak, dat Aartshertog Karel en zijn raadgevers over stag gingen en aan de mars over Saragossa de voorkeur gaven. Na tuurlijk had dit veel tijdverlies ten gevolge, te meer omdat de ver houding over en weer ver van hartelijk was en de wil tot samen werking feitelijk ontbrak. De gemeenschappelijke operatie had men zich begin Juni gedacht Geen van beiden was echter op dit tijdstip gereed om in actie te ko men, o.a. wegens gebrek aan geld. Na enig heen- en weergeschrijf besloot Karel eindelijk begin Juli, tot datgene wat aanstonds na het ontzet van Barcelona had moeten geschieden, n.l. tot de mars naar Saragossa. Langs de gehele weg met geestdrift begroet, kwam hij aldaar de i^e aan, onder de toejuichingen des volks. De 23e verder Schonenberg a.d. St.Gl. 4 Augustus 1706 (St.Gl. 7026); Quincy IV, 234-239; V. Rynevelt I. 208-217; Peterborough aan Schonenberg 14 Juli 1706 (Heins. arch. 1107); Friesheim a.d. St.Gl. Guadalajara 10 Augustus (St.Gl. 3918). Lamberty XIV, 2^8 vlg. 1^2

NIMH | 1959 | | pagina 178