523-54-5 Hoofdstuk VII. Malplaquet. Franse posities en versterkingen. Opstelling der geallieerden. Aan valsplan. Begin van de slag. Strijd om het bos van Sart. Strijd op ge allieerde linkervleugel. Actie in het centrum. De cavaleriestrijd. Franse terugtocht. Geen achtervolging. Verliezen. Ontstemming van Johan Willem Friso. Critiek op zijn handelwijze. Oorzaak der Franse nederlaag, en critiek op Villars. Gewonden. Eindresultaat. ^46-^61 Hoofdstuk VIII. Beleg van Bergen. Beleg van Bergen. Bezetting en vestingwerken. Insluitingsleger. Maatregelen van Boufflers. Plannen tot ontzet. Voorbereidingen tot het beleg. Inundaties. Opening der loopgraven. Uitval. Batte rijen. Slechte weersomstandigheden. Vorderingen der attaques. Bestormingen. Overgave. Bergeyck. Reden der overgave. Provian dering der geallieerden. Ongeregeldheden. Winterkwartieren. Overval op de Gardes du corps. ^61-^67 Hoofdstuk IX. Spanje en Portugal. Toestand der beide partijen. Kasteel van Alicante. Te velde weinig uitgericht. Starhemberg neemt Balaguer. Philips v naar het leger. Winterkwartieren. Terugroeping der Franse troepen. Por tugal. Nederlaag der geallieerden bij de Caya. Plundering der grensgewesten. Olivenza. De Bay ziet van het beleg af. Geen ver dere krijgsbedrijven. Voorgenomen Britse onderneming tegen Cadiz. 567-571 Hoofdstuk X. Oorlog aan de Rijn, in Italië en ter zee. Toestand aan de Rijn. Opperbevel van de keurvorst van Hannover. Thungen. Harcourt over de Rijn, doch keert spoedig terug. Veld tochtsplan der geallieerden. Diversie van Mercy. Overgang over de Rijn. Hoofdmacht blijft werkeloos. Mercy verslagen bij Rumers- heim. Verder nutteloze bewegingen. Italië. Nieuwe onlusten in de Cevennes. Plan der geallieerden. Tocht over de Mont Cenis onder Daun. Conflans bezet. Verder doordringen belet door Ber wick. Terugtocht over de Kleine St. Bernhard. Einde van de veld tocht. Aanslag der Fransen op Orbetello. Landingsplannen op Sicilië. Zeeoorlog van weinig belang. Commissievaarders. BOEK IX DE VELDTOCHT VAN 1710 S75-5%° Hoofdstuk I. Onderhandelingen te Geertruidenberg. Val der Whigs. Algemene toestand. Barrière-tractaat October 1709. Onderhande lingen te Geertruidenberg. Verzwakte positie der Whigs. Abigail Hill. Sacheverell. Tories aan het bewind. Weerslag in het leger. XIII

NIMH | 1959 | | pagina 17