gegaan, moest hiertoe gebruik gemaakt worden van een herstelde 'pont of bark', zodat met het overzetten van voetvolk, geschut en bagage de gehele dag heenging. De ruiterij doorwaadde de rivier, doch wegens de snelle stroom met grote moeite en niet zonder dat een groot aantal manschappen en paarden verdronken. De ellende was volgens van Rynevelt onbeschrijfelijk. Het was een geluk, dat Berwick, die op een punt, vier uur gaans meer benedenwaarts, de Taag overging, de overtocht geheel ongemoeid liet. Enige troost was het voor de bondgenoten, dat een der eerstvolgende dagen de generaal Wyndham zich te Velez bij het leger aansloot met drie regimenten Engelsen, het regiment cavalerie van Peterborough en een transport levensmiddelen, waarmee hij het leger uit Cuenca tegemoet was gegaan. De terugtocht werd voortgezet over Tarancon en Ucles naar de Jucar, die de i ^e bij Olivares werd overschreden. Intussen was reeds gebleken dat deze rivier geen bruikbare verdedigingslijn op leverde, zowel wegens de vele waadbare plaatsen als om het ont breken van versterkte steden, Cuenca dan uitgezonderd. Besloten werd daarom, de winterkwartieren in het Koninkrijk Valencia te be trekken, waar men althans op een rijke streek en een goedgezinde be volking kon rekenen. De toestand van het leger liet trouwens geen andere keus. De Spaanse bezetting van Cuenca werd, met het oog op een in het volgend jaar te hernieuwen offensief, waartoe men zich de stad als uitgangspunt dacht, versterkt met drie bataljons en een ioo-tal rui ters de brigadier Palm zou er onder de Spaanse generaal Ahumade het bevel voeren. De tocht, die veel op een vlucht geleek, ging ver der in Zuidoostelijke richting naar de Gabriel. Brand en plundering kenmerkten de mars door de eenzame vlakten van La Mancha. Honge rend en in lompen gekleed moest de troep zich wegens de schaarse brooduitdelingen met meel of rijst, anders met druiven of veld vruchten tevreden stellengelukkig waren deze laatste in dit jaargetij in voldoende mate verkrijgbaar. Hoe het bij dit alles met orde en tucht was gesteld kan men zich gemakkelijk indenken. Welke was onder deze omstandigheden de tactiek van Berwick? Na bij Aranjuez de Taag te zijn overgegaan, marcheerde deze met zijn hoofdmacht op grote afstand rechts evenwijdig met de bondgenoten over Corral, Quintanar del Orden en San Clemente; een sterk deta chement ruiterij onder Legal volgde de tegenstander echter op korte afstand, gereed om een eventuele kans tegen diens achter hoede waar te nemen. Het blijkt echter niet dat hierbij ernstige ge vechten zijn voorgevallen. Berwick bereikte de 23e Fuensanta 1SS

NIMH | 1959 | | pagina 181