en passeerde hier de Jucar om, in de verwachting dat de tegenstander thans wel voldoende zou zijn gedemoraliseerd, tot een beslissende actie te komen. De 2^e kwam hij met zijn cavalerie in het gezicht der geallieerden bij het riviertje de Imilta. Hij vond hier de tegenstander in slagorde geschaard, in een aan weerszijden aangeleunde stelling, met batterijen op beide vleugels, en zonder tekenen van zwakheid. De Franse bevelhebber vond het raadzaam, de komst van zijn infan terie en artillerie, die nog achter waren, af te wachten. Deze ver schenen niet voor het vallen van de avond. De geallieerden echter maakten van de nacht gebruik om met stille trom af te trekken en tijdig de brug van Val de Ocana over de Gabriel te bereiken, die de 26e werd overgetrokken, waarna zij de brug lieten springen. Berwick staakte zijn mars bij Tarazona de la Mancha en bepaalde zich tot het zenden van een detachement naar de streek van Murcia ter beveiliging van de hier liggende steden. De bondgenoten bereikten de 29e Requena, 1 October Bunol, vanwaar zij zich naar de winter kwartieren begaven1). De toestand, waarinde troep bevond, schildert Friesheim in een brief aan de Staten-Generaal van 28 September op welsprekende wijze 'lek kan U Hoogh Mogende versekeren dat in twee en veertigh jaeren, dat ick de eere gehad hebbende deselve als officier te dienen, ick niet gesien hebbe souffreren als dese armee heeft gesouffreert, sijnde blootsvoets, hembden, kousen, alles versleten sonder middel om sulx te redresseeren, dewijl in twintigh mijlen geen plaatsen sijn te vinden geweest om daar tegens te voorsien, het broot selver so schaers sijnde dat wij acht en tien dagen sijn sonder broot geweest, subsisteerende van eenighvlijs en druiven'. Alleen door het zenden- met grote spoed - van een niet gering aantal recruten en paarden zou men de korpsen kunnen 'redresseren'. Naar schatting 1200 man voor de infanterie (d.i. 200 per regiment) en ten minste 300 ruiters en paarden zouden, naar Friesheim bericht, hiertoe nodig zijn. Der egimenten st. Amand en Palm, benevens de vijf eskadrons dragonders van Winterfelt trokken naar Aragon; de regimenten Friesheim, van Welderen en Noyelles en waarschijnlijk ook Vicouse met de 2 eskadrons cavalerie van Drimborn kwamen, in verschillende plaatsen in de vlakte van Valencia, niet ver van de hoofdstad. Terwijl het sterk geslonken leger der bondgenoten een hoog no- *5 6 x) V. Ryneveltl, 326-332; Berwick 1-337 vlg; Friesheim a.d. St.Gl. 28 September 1706 (St.Gl. 7160); Schonenberg aan id. 29 October 1706 (St.Gl. 7370). De geallieerde, uit Portugal af komstige troepen hadden in deze merkwaardige veldtocht 78 verschillende kampementen betrokken.

NIMH | 1959 | | pagina 182